Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդ Շեյխ ուլ իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի այցը միջոց է հանդիսանում Արցախի հետ շփման գծում ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից վերջերս հրահրված դեպքերի ֆոնի վրա միջազգային հանրությանը «հանգստացնելու» համար: Նման կարծիք է հայտնել ադրբեջանահայերի ասամբլեայի առաջնորդ Գրիգոր Այվազյանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
«Փաշազադեն ավելի շուտ քաղաքական գործիչ է, քան հոգևոր»,- ընդգծել է Այվազյանը, հավելելով, որ հայերը շատ հանդուրժողաբար են դիմավորել հոգևոր առաջնորդին, չնայած, որ նա եղել է 1988-ի սումգաիթյան ջարդերի կազմակերպիչներից:
Երևանում նոյեմբերի 29-30 ընթացել է ԱՊՀ երկրների հոգևոր առաջնորդների հանդիպում: Հանդիպմանը ներկա էր Ադրբեջանի գերագույն հոգևոր դեմք Շեյխ ուլ Իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն:

29 Ноябрь 2011 - 10:54 AMT
Ассамблея азербайджанских армян: Визит религиозного лидера Азербайджана – способ “успокоить” международное сообщество
Визит духовного лидера Азербайджана Шейха уль-Ислама Аллахшукюра Пашазаде является способом “успокоить” международное сообщество на фоне недавних провокаций азербайджанских ВС на линии соприкосновения с Арцахом. Такое мнение на пресс-конференции в Ереване выразил глава Ассамблеи азербайджанских армян Григорий Айвазян.
“Пашазаде больше политический деятель, чем духовный”, – отметил Айвазян, добавив, что армяне очень толерантно встретили духовного лидера, несмотря на то, что он был одним из организаторов Сумгаитской резни в 1988г. 29-30 ноября в Ереване прошла встреча духовных лидеров стран СНГ. На встрече духовных лидеров присутствовало верховное религиозное лицо Азербайджана Шейх Ислам Аллахшукюр Пашазаде.