29 Նոյեմբեր 2011 - 11:38 AMT
Նոյեմբերի 29-ին Երևանում տեղի է ունեցել 1988թ. նոյեմբերի Գանձակի (Կիրովաբադ) ինքնապաշտպանության 23-րդ տարեդարձին նվիրված մամլո ասուլիսը: Այն ժամանակ յոթ օրվա ընթացքում զոհվեց 18 մարդ և անհայտ կորավ 60-ը: Ինչպես հայտարարեց ասուլիսում «Ահազանգ» փախստականների ՀԿ նախագահ Գրիշա Օգանեզովը, ինքնապաշտպանության շնորհիվ Գանձակում զոհերը քիչ եղան:
Ըստ նրա, Գանձակում կար 45 000-ոց հայ համայնք, որի ճակատագրի մասին շատերը մինչ օրս տեղյակ չեն: Անցել է շուրջ 20 տարի, սակայն նրան դեռ դժվար է խոսել այդ մասին: Ուստի, ինչպես ասել է Օգանեզովը, նա 100 էջի վրա պատմել է Գանձակում 1988թ. նոյեմբերի իրադարձությունների մասին՝ հիմնվելով գրառումների և այն օրերի փաստերի վրա: Նա հայտնել է, որ նույն օրը, երբ տեղի ունեցան Սումգայիթի ջարդերը, ադրբեջանցիները փորձեցին հարձակվել նաև Գանձակի վրա, սակայն «հայերի միասնականության պատճառով հաջողության չհասան»:
Իր հերթին Գանձակի ինքնապաշտպանության մասնակից Ջուլիետա Երեմյանցը պատմեց, որ Գանձակում ջարդերի ժամանակ հայերը ապաստանեցին եկեղեցում: «Շուրջ 650 ընտանիք եկեղեցում էր ապրում: Այն մեզ համար և տուն էր, և հիվանդանոց, և ծննդատուն»,-ասել է նա: Ըստ նրա, եկեղեցում ապրում էին քաղաքի ադրբեջանական հատվածում բնակվող մարդիկ, որոնց հաջողվել էր փրկվել: «Մենք վստահ էինք, որ ամեն ինչ կառավարութունն էր կազմակերպել, քանի որ շուրջ 15 000 երիտասարդներ, միանման հանգնված, չէին կարող հենց այնպես խուլիգանությամբ զբաղվել, ինչպես պնդում էր Ադրբեջանի կառավարությունը»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ այն օրվանից, ինչ իշխանության եկավ Հեյդար Ալիևը, հայերը սկսեցին լքել Գանձակը:

29 Ноябрь 2011 - 11:38 AMT
Армянские беженцы из Азербайджана рассказали о том, как в 1988 году в Гандзаке пытались уничтожить армян
29 ноября в Ереване состоялась пресс-конференция, посвященная 23-ей годовщине самообороны Гандзака (Кировабад) в ноябре 1988 года, когда в течение семи дней погибло 18 человек и пропало без вести 60. Как заявил на пресс-конференции председатель общественной организации беженцев “Агазанг” Гриша Оганезов, именно благодаря самообороне Гандзак понес так мало потерь. По его словам, в Гандзаке была 45000-ая армянская община, о судьбе которой многие люди по сей день не знают. Прошло более 20 лет, однако ему до сих пор сложно говорить об этом. Поэтому, как сообщил Оганезов, на 100 страницах он рассказал историю ноябрьских событий Гандзака, основанную на записях и фактах тех дней. При этом он сообщил, что в тот же самый день, когда произошли погромы в Сумгаите, азербайджанцы также попытались напасть и на Гандзак, “однако, благодаря объединенности армян, они не добились успехов”.
В свою очередь, участница самообороны Гандзака Джульетта Еремянц рассказала, что в ходе погромов в Гандзаке армянская община нашла убежище в церкви. “Более 650 семей жили в церкви. Она была для нас и больницей, и роддомом и домом”, – сказала она. По ее словам, в церкви, в частности, жили семьи, проживающие в азербайджанской части города, которым удалось спастись от нападений азербайджанцев. “Мы были уверены, что ноябрьские события были организованы азербайджанским правительством, так как 15000 представителей молодежи, одетые в одинаковую одежду, не могли просто так заниматься хулиганством, как утверждали азербайджанцы”, – сказала она, добавив, что с того дня, как Гейдар Алиев пришел к власти, армяне постепенно начали покидать город.