Այսօր` նոյեմբերի 30-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի է ունենալու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված 100 համերգից բաղկացած համերգաշարի առաջին համերգը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգում է պետական հանձնաժողովը` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման հիմնադրամը և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը:
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ շեշտեց, որ համերգները կայանալու են ինչպես Երևանում, այնպես էլ Հայաստանի մարզերում, Լեռնային Ղարաբաղում և արտերկրում: Ներգրավվելու են աշխարհահռչակ մի խումբ երաժիշտներ, որոնց հետ արդեն բանակցություններ են վարվում: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը նշեց, որ նման համերգներով կփորձեն ոգեկոչել Եղեռնի նահատակներին, ինչպես նաև համերգները ցեղասպանությունը վերապրածների սերունդների կյանքի ուղերձը կլինի:
Այսօրվա համերգին ելույթ է ունենալու Հայաստանի պետական երիտասարդական և «Յունիսեֆի» մանկական նվագախմբերը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան), Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ և Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի փողային կազմը, Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը: Մենակատարներն են դաշնակահար Վարդան Մամիկոնյանը, մեցո սոպրանո Վարդուհի Խաչատրյանը, տենոր Գևորգ Իգնատիոս Հաճյանը, ալտահար Վաչե Հովեյանը և բարիտոն Գևորգ Հակոբյանը:

30 Ноябрь 2011 - 10:25 AMT
30 ноября в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится первый концерт из цикла 100 концертов, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян.
Координатором мероприятий, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян, является государственная комиссия во главе с президентом РА Сержем Саргсяном, а также Министерство культуры РА, Фонд развития человеческих ресурсов “Пюник” и Музей-институт Геноцида армян.
Министр культуры РА Асмик Погосян во время пресс-конференции подчеркнула, что концерты будут проходить как в Ереване, так и в других областях Армении, в НКР и за рубежом. В них примут участие всемирно известные музыканты, с которыми пока ведутся переговоры. Директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян отметил, что концерты – это попытка воздать дань уважения жертвам Геноцида, а также жизненный стимул для потомков тех, кто пережил эту страшную трагедию.
В концерте, который состоится 30 ноября, выступят Государственный молодежный оркестр Армении и детский оркестр “ЮНИСЕФ” (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян), Государственный филармонический оркестр Армении и духовой оркестр Государственного академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна, а также Государственный академический хор Армении. Солисты – пианист Вардан Мамиконян, меццо сопрано Вардуи Хачатурян, тенор Геворк Игнатиос Ачян, альтист Ваче Овеян и баритон Геворк Акопян.