2 Դեկտեմբեր 2011 - 06:57 AMT
ԱՊՀ երկրների Երիտասարդական միության վարչության խորհրդի ներկայացուցիչ Անդրանիկ Նիկողոսյանի նախաձեռնությամբ արդեն սկսվել են գրքի հրատարակության նախապատրաստական աշխատանքները: Այն պատմում է Գյումրիում գտնվող ռուսական Պատվո Բլուր զինվորական գերեզմանատան պատմության, ավերման և վերածնման մասին: «Պատվո բլրի վերածնված ճակատագրը» խորագրով գիրքը կհրատարկվի մյուս տարվա գարնանը:
Հրատարակումից հետո գիրքը կտարածվի ԱՊՀ բոլոր երկրներում, ինչը թույլ կտա ևս մեկ անգամ հիշեցնել հետխորհրդային տարածաշրջանի ազգերի ընդհանուր պատմական հիշողության մասին:
Պատվո բլուր ռուսական զինվորական գերեզմանատունը ստեղծվել է 1856 թ գեներալ Նիկոլայ Մուրավյովի հրամանով: Կից կառուցվել է ռուս ուղղափառ մատուռ, որտեղ կատարվել են զոհվածների թաղման արարողությունները:
1956թ Պատվո բլուրը ավերվել է. դրա տեղում խորհրդային իշխանությունները կառուցել են մանկական պրոֆիլակտիկ կենտրոն: Պատվո բլուրը վերականգնվել է 2010 թ՝ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վ. Կովալյովի նախաձեռնությամբ: Բացումը տեղի է ունեցել նախորդ տարվա օգոստոսի 20-ին՜ Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների մասնակցությամբ:

2 Декабрь 2011 - 06:57 AMT
По инициативе председателя Совета правления Молодежного союза стран СНГ Андраника Никогосяна начались подготовительные работы над изданием книги, рассказывающей об истории, разрушении и возрождении находящегося в Гюмри русского военного кладбища Холм Чести. Книга под названием «Возрожденная судьба Холма Чести» будет издана весной следующего года.
После издания книга будет распространена во всех странах СНГ, что позволит еще раз напомнить о важности общей исторической памяти народов постсоветского пространства.
Русское военное кладбище Холм Чести было создано в 1856 году по приказу генерала Николая Муравьева. Рядом, была построена русская православная часовня, которая служила местом для отпевания погибших.
В 1956 году Холм Чести был разрушен: на нем советские власти построили детский профилактический центр. Холм Чести был возрожден в 2010 году по инициативе Посла России в Армении В. Коваленко. Открытие состоялось 20 августа прошлого года с участием Президентов России и Армении.