Յալթայում Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան երաժշտայկան դպրոցում, անցել է Սպենդիարյանի անվան կոմպոզիտորների առաջին միջազգային մրցույթը՝ Ուկրաինայի հայերի միության նախագահի մրցանակի համար:
Ինչպես Analitika.at.ua-ին հաղորդել է Վահան Վերմիշյանը, մրցույթն անցկացվել է Ուկրաինայում հայերի միության մշակութային միջոցառումների շրջանակում: Այն նվիրված է հայ ականավոր երգահան Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 140- ամյակին:
Մրցույթին մասնակցել են 12 երգահաններ Ուկրաինայից և Ռուսաստանից՝ 3 տարիքային խմբերում 1-ին մրցանակի դափնեկիրներ են դարձել Անաստասիա Դոցենկոն՝ Զապորոժիե, Գեորգի Չիրկովը՝ Յալթա և Վսեվոլոդ Սիրենկոն՝ Կիև: Մրցույթի բոլոր հաղթողները ստացել են հատուկ դրամական պարգևներ, որոնք հաստատված են Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի կողմից: Մրցույթի դափնեկիրներին մրցանակներ է շնորհել Ղրիմի հայ համայնքի փոխնախագահ Վահան Վերմիշյանը:
ՂԻՀ- ի փոխնախագահը Ուկրաինայի հայերի միության նախագահի անունից կարդաց ողջույնի խոսք՝ շնորհակալություն հայտնելով մրցույթի կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին հրաշալի տոնի համար և հույս հայտնեց, որ Ա. Սպենդիարյանի անվան մրցույթը կդառնա ամենամյա:
Ինչպես հաղորդել է Analitika.at.ua-ն, դեկտեմբերի 9-ին Սիմֆերոպոլում կկայանա Ղրիմում հայ մշակույթի օրերի գալա-համերգը, որն այս տարի նվիրված է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի 140-ամյակին: Տեղի կունենան նաև մեծ հայ երգահանին նվիրված երաժշտական երեկոներ:

В Ялтинской музыкальной школе им. Александра Спендиарова, прошел I-й Международный конкурс композиторов им. Спендиарова на приз президента Союза армян Украины.
Как сообщил Analitika.at.ua Ваган Вермишян, конкурс проходил в рамках культурных мероприятий Союза армян Украины, посвященных 140-летнему юбилею со дня рождения выдающегося армянского композитора, Александра Спендиарова.
В конкурсе приняли участие 12 композиторов из Украины и России, в трех возрастных категориях. Лауреатами 1-х премий стали – Анастасия Доценко (Запорожье), Георгий Чирков (Ялта) и Всеволод Сиренко (Киев). Все победители конкурса получили специальные денежные призы, учрежденные президентом Союза армян Украины Виленом Шатворяном. Призы лауреатам конкурса вручал заместитель председателя Крымской армянской общины Ваган Вермишян.
Зампредседателя КАО, зачитал от имени президента Союза армян Украины приветственное слово, поблагодарив организаторов и участников конкурса, за прекрасный праздник, и выразил надежду, что музыкальный конкурс имени Александра Спендиарова станет ежегодным.
Как сообщала Analitika.at.ua, 9 декабря, в Симферополе состоится гала-концерт Дней армянской культуры в Крыму, который в этом году посвящен 140-летию Александра Спендиарова. Также, музыкальные вечера, посвященные великому армянскому композитору.