Աշխարհահռչակ վիրտուոզ դաշնակահար Ալեքսանդր Թորաձեն հայ հանդիսատեսի առջև ելույթ է ունենալու 28 տարի ընդմիջումից հետո: Համերգը տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 4-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում և նվիրվելու է Սպիտակի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին: Թատրոնի նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Կարեն Դուրգարյանը ուրախություն հայտնեց, որ Թորաձեն այդքան մեծ դադարից հետո ելույթ է ունենալու հենց իրենց հետ: Ինքը` երաժիշտը նշեց, որ շատ կապված է Հայաստանի հետ, երեխա ժամանակ հաճախ է եկել այստեղ, իսկ 16 տարեկան հասակում Երևանում հաղթել է դաշնակահարների անդրկովկասյան մրցույթին: Սեպտեմբերին դաշնակահարը եկել էր հայաստան` շնորհավորելու կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանին 90-ամյակի կապակցությամբ, սակայն ելույթ չի ունեցել:
Համերգային ծրագրում ընդգրկված են Ս. Պրոկոֆևի 3-րդ և Դ. Շոստակովիչի 2-րդ դաշնամուրային կոնցերտները: Ալեքսանդր Թորաձեն ծնվել է Թբիլիսիում, ավարտել է Մոսկվայի Պ. Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիան և դարձել նույն ԲՈՒՀ-ի դասախոս: 1983 թ-ին տեղափոխվել է ԱՄՆ, իսկ 1991 թ-ին դարձել Ինդիանա նահանգի Սաութ-Բենդեյի համալսարանի պրոֆեսոր, որտեղ նա մշակել է դասավանդման նոր համակարգ: Թորաձեն ելույթ է ունեցել BBC-ի նվագախմբի, Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի, Ցինցինատիի, Դրեզդենի և այլ քաղաքների, Գյուլբենկյան հիմնադրամի նվագախմբերի հետ:
Դաշնակահարը համարվում է իր ժամանակի ամենավիրտուոզ կատարողներից մեկը, ով նվագում է ռոմանտիզմի ավանդույթներով:

Известный пианист-виртуоз Александр Торадзевыступит перед армянским зрителем после 28-летнего перерыва. Концерт состоится 4 декабря в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна, он будет посвящен памяти жертв Спитакского землетрясения 1988 года. Главный дирижер театра, заслуженный артист РА Карен Дургарян выразил радость по поводу того, что после такого длительного перерыва музыкант будет выступать именно с ними. Сам пианист сказал, что с Арменией его связывает много воспоминаний, что в детстве он часто приезжал сюда, а когда ему было 16 лет, он стал победителем конкурса пианистов Закавказья, проходившего в Ереване. В сентябре Торадзе приезжал в Армению на 90-летие Эдварда Мирзояна, однако, тогда он не выступил. В концертную программу пианиста вошли произведения С. Прокофьева и Д. Шостаковича.
Александр Торадзе по праву считается одним из самых виртуозных исполнителей, играющих в романтической традиции.
Александр Торадзе родился в Тбилиси, закончил Московскую консерваторию им. П. И. Чайковского и вскоре стал преподавателем этого вуза. В 1983 году он переехал в США, а в 1991 стал штатным профессором Университета в городе Саут-Бенде штата Индиана, где ему удалось создать неповторимую и уникальную систему преподавания. В последнее время Торадзе выступал с Филармоническим оркестром Би-би-си и оркестром Шведского радио под управлением Джанандреа Нозеды, Лондонским симфоническим оркестром и Симфоническим оркестром Мариинского театра под управлением Валерия Гергиева, Симфоническим оркестром Цинциннати под управлением Пааво Ярви и Лондонским филармоническим оркестром под управлением Владимира Юровского и Юкки-Пекки Сарасте. Кроме того, он давал концерты с Национальным оркестром Франции, Оркестром фонда Гюльбенкяна, Чешским и Дрезденским филармоническими оркестрами.