2 Դեկտեմբեր 2011 - 17:11 AMT
ՀՀ ԱԳՆ. Բաքվում նախ պետք է մտածեն Ադրբեջանից տեղահանված հարյուր հազարավոր հայերի հետ երկխոսության մասին
Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը մեկնաբանել է միջհամայնքային երկխոսության միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչության հետ հավասարազոր հարթության վրա դնելու` Ադրբեջանի պաշտոնյաների փորձերը: «Եթե պաշտոնական Բաքուն իրոք շահագրգիռ է միջհամայնքային երկխոսության կազմակերպման հարցում, ապա նա առաջին հերթին պետք է քայլեր ձեռնարկի կազմակերպելու համար միջհամայնքային երկխոսություն Ադրբեջանից տեղահանված հարյուր հազարավոր հայերի և Ադրբեջանում բնակվող ադրբեջանցիների միջև: Դա բարոյական իրավունք կտա Ադրբեջանի ղեկավարությանը դիմելու Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությանը` նույնպես նախաձեռնելու միջհամայնքային երկխոսություն»,- ասել է նա:
Քոչարյանի խոսքով` հայկական կողմերը մեծապես կարևորում են վստահության միջոցների ամրապնդման խնդիրը, որը բազմաթիվ տարրերից բաղկացած ամբողջական փաթեթ է: «Այդ տարրերից են` ժողովուրդների միջև ատելություն և թշնամանք սերմանող պետական քարոզչությունից և ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելը, հարևան ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգության ոչ թե ոչնչացումը, այլ պահպանումը, հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը, շփման գծից դիպուկահարների ետքաշումը, տարբեր ոլորտներում համագործակցության, ինչպես նաև հասարակությունների տարբեր խմբերի միջև շփումների և երկխոսության խթանումը»,- ընդգծել է նա: Փոխնախարարի խոսքով` Ադրբեջանը ընտրովի է մոտենում առկա խնդիրներին, առանձնացնելով ամեն ինչից իրեն ձեռնտու տարրերը և աղավաղելով խնդրի բուն էությունը, հաղորդում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

2 Декабрь 2011 - 17:11 AMT
МИД РА: В Баку, прежде всего, должны задуматься о диалоге с выселенными из Азербайджана сотнями тысяч армян
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян прокомментировал заявления азербайджанских оффициальных лиц по поводу так называемой азербайджанской общины Арцаха, и их попытки представлять эту общину наравне с жителями НКР. “Если официальный Баку действительно заинтересован в вопросе организации диалога, то в первую очередь он должен предпринять определенные шаги для организации межобщинного диалога между выселенными из Азербайджана сотнями тысячами армян и азербайджанцев. Это даст руководству Азербайджана моральное право обратиться к руководству НКР, с просьбой также инициировать межобщинный диалог”,- сказал он.
По словам Кочаряна, армянская сторона придает большое значение средствам, направленным на укрепление атмосферы доверия, которые являются полноценным пакетом, сформированным из многих элементов. “К этим элементов относятся: отказ от воинственных заявлений и внушения ненависти и враждебности между народами стран, неуничтожение историко-культурного наследия соседнего народа, а сохранение, укрепление режима перемирия, вывод снайперов с линии соприкосновения, а также способствование диалогу между разными слоями общества стран”, – подчеркнул Шаварш Кочарян. По его словам, Баку подходит к существующим вопросам выборочно, выбирая те элементы, которые ему выгодным этим самым искажая суть проблемы, сообщает пресс-служба МИД Армении.