3 Դեկտեմբեր 2011 - 09:51 AMT
«Թափանցիկ ու արդար ընտրությունները չեն երաշխավորում ճիշտ ընտրություն»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանը: Ըստ նրա, ճիշտ ընտրությունը նշանակում է, որ կառավարությունում և խորհրդարանում պետք է լինեն բարձր պրոֆեսիոնալներ, որոնք նաև մտահոգ են սեփական ժողովրդի ապագայով:
Ինչ վերաբերում է մտավորականության դերին ընտրություններում, ապա Դավոյանը նշել է, որ կուսակցությունները ակտիվորեն օգտագործում են մտավորականությանը նախընտրական պայքարում, սակայն հետո հաշվի չեն առնում նրա կարծիքը:
Դավոյանը նշել է նաև, որ երկրի ապագան նա կապում է երիտասարդության հետ՝ նշելով երիտասարդ ակտիվիստների հաջողությունը Թռչկանի ջրվեժի համար պայքարում:
Իր հերթին ԳԱԱ Գրականության ինստիտուտի փոխտնօրեն Վարդան Դևրիկյանը նշել է, որ մտավորականությունը պետք է կանգնած լինի հանրության և իշխանությունների միջև: Որպես միավորման առաքելության, ժողովրդի շրջանում հեղինակության օրինակ, նա բերել է Հովհաննես Թումանյանի օրինակը: Դևրիկյանը նշել է նաև, որ նա դեմ չէ, որ մտավորակններն անդամակցեն տարբեր կուսակցությունների, քանի որ, ըստ նրա, դա կնպաստի մշակույթի ոլորտի խնդիրների լուծմանը:

3 Декабрь 2011 - 09:51 AMT
“Прозрачные и справедливые выборы еще не означают правильный выбор”,-заявил на пресс-конференции в Ереване писатель Размик Давоян. По его мнению, правильный выбор означает, что в правительстве и парламенте должны быть профессионалы своего дела, которые к тому же обеспокоены будущим своего народа.
Что касается роли интеллигенции в выборах, то Давоян отметил, что партии активно используют интеллигенцию во время предвыборной борьбы, однако после не считаются с ее мнением.
Давоян также заявил, что будущее страны он связывает с молодежью, отметив в частности успех молодых активистов в борьбе за сохранение Трчкан.
В свою очередь замдиректора института Литературы Вардан Деврикян отметил, что интеллигенция должна стоять между обществом и властями. В качестве примера этой объединяющей миссии, авторитета в народе, он привел великого армянского писателя Ованнеса Туманяна. При этом Деврикян заметил, что он не против и того, чтобы представители интеллигенции были членами различных партий, так как по его мнению, это может помочь в решении проблем сферы культуры.