3 Դեկտեմբեր 2011 - 10:05 AMT
Ռուսաստանի դիրքորոշումը Կովկասի հարցում անփոփոխ է արդեն շատ երկար ժամանակվա ընթացքում: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը:
«Կովկասը Ռուսաստնի համար եղել և մնում է վահան թշնամիների դեմ»,-նշել է նա՝ հավելելով, որ տարիներ շարունակ Իրանն է եղել Ռուսաստանի հիմնական թշնամին:
Շաքարյանցը նշել է նաև, որ Ռուսաստանը Հայաստանի հարցում ավելի շահագրգռված է արտաքին գործոններով և « քիչ է հետաքրքրված Հայաստանի ներքաղաքական կյանքով»:
Ըստ Շաքարյանցի, դրա ապացույցն է այն փաստը, որ Ռուսաստանը միշտ օրինական է համարել ընտրությունները Հայաստանում: «Չեմ հիշում մի դեպք, երբ ՌԴ իշխանությունները նշեին, որ համաձայն չեն Հայաստանում ընտրությունների անցկացման ձևի կան քվեարկության արդյունքների հետ»,-ասել է քաղաքագետը:

Позиция России относительно Кавказа неизменна на протяжении очень долгого времени. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил политолог Сергей Шакарянц.
“Кавказ был и остается для России своеобразным щитом против врагов”, – отметил он, при этом добавив, что основным врагом на протяжении долгого времени для России был Иран.
В данном контексте Шакарянц также заметил, что Россия больше заинтересована во внешних факторах относительно Армении, и “очень мало заинтересована во внутриполитической жизни”.
Доказательством этого, по мнению Шакарянца, является факт, что Россия всегда признавала выборы в Армении легитимными. “Не помню случая, когда российские власти отмечали, что не согласны с методом проведения или же результатами выборов в Армении”, – сказал политолог.