(?)Ինչպիսի՞ն է Ձեր կարծիքը հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացման ներկա մակարդակի մասին: Ինչպիսի՞ն է Ձեր երկրի դիրքորոշումը Եվրասիական միությունում անդամության առթիվ:
(!)Ինտեգրացիայի գործընթացը հետևողական գործողությունների գործընթաց է: Այն բանից հետո, երբ փլուզվեց Խորհրդային միությունը և նախկին ԽՍՀՄ տարածքում ստեղծվեցին անկախ պետություններ, կյանքը հարցադրումներ դրեց այն մասին, թե ինչպես փոխգործակցել: Անհնար էր քաղաքական որոշմամբ խզել այն տնտեսական, հոգևոր, մարդկային, հաղորդակցական և մարդկանց կապող շատ այլ կապեր, որոնք այժմ հայտնվել էին տարբեր սահմանների ետևում:
Ինտեգրման գաղափարը ճախրում էր Խորհրդային միության փլուզման առաջին օրերից, և այդ ուղղությամբ առաջին ձեռքբերումը դարձան Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև ինտեգրացիոն քայլերը: Արդեն 1995-ին դրվեց Ռուսաստանի և Բելառուսի միության ստեղծման մասին հարցը: Մեկ տարի անց դրվեց ինտեգրացիոն միավորման նոր որակի՝ Ռուսաստանի և Բելառուսի պետությունների միության ստեղծման հարցը, իսկ ևս երկու տարի անց ավելի բարձր որակի մասին հարցը՝ Ռուսաստանի և Բելառուսի դաշնակցային միության ստեղծման հարցը: Կատարվեց հսկայական աշխատանք, որը տարբեր ոլորտներում ստեղծեց ինտեգրացիոն կապեր և շփումներ, ու այդ առումով Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև դաշնակցային հարաբերությունները ետ մղվեցին: Բայց ինտեգրացման այդ ձևը չէր կարող փակել բոլոր այն պոռթկումները, որոնք առկա էին այլ երկրներում: Եվ Եվրասիական միության ստեղծման գաղափարը, չէ որ այն առաջադրվել էր 90-ականների սկզբին, երկար քննարկվեց և վերջապես այն վերածվեց Եվրասիան տնտեսական միության:
Եվրասիական միության ստեղծման ճանապարհին առաջին փուլն ընդհանուր մաքսային տարածության ստեղծումն է: Ես ձեզ ցանկանում եմ ասել, որ ներկա փուլում Եվրասիական միությունն ինչ-որ բանով առաջ է դաշնակցային պետության ինտեգրացիոն միավորումից, իսկ ինչ-որ բանում դաշնակցային պետությունն ինտեգրացիոն առումով առաջ է Եվրասիական միությունից: Ես կարծում եմ, որ այդ երկու գործընթացներն ընթանալու են միմյանց զուգահեռ և հետո դրանք բնական կերպով միախառնվելու են նոր միավորման մեջ: Այն փորձը, որը կուտակվել էր Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև դաշնակցային հարաբերություններրի զարգացման գործընթացում, անշուշտ, կիրառվելու է Եվրասիական միությունում: Ես կարծում եմ, որ դա շատ հաջողակ նախագիծ է: Ես ցանկանում եմ ընդամենը մեկ օրինակ բերել, որը վերաբերվում է Բելառուսի և Ղազախստանի միջև ապրանքաշրջանառությանը: Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի միջև միասնական մաքսային միության ստեղծումը թույլ է տվել 30 անգամ ավելացնել Բելառուսի և Ղազախստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը միայն մաքսային արգելքները հանելու հաշվին:
(?)Ի՞նչ կարող է տալ Եվրասիական միության անդամ-երկրներին նոր կազմակերպությունը: Եվ ի՞նչ կարող է տալ այդ ինտեգրացիոն նախագիծը մասնավորապես Հայաստանին:
(!)Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի միասնական մաքսային միությունը, ամենից առաջ, երեք երկրներում տնտեսությունների զարգացման հզոր խթան է: Մաքսային արգելքների հանումը զարգացնում է առևտրային հարաբերությւոնները, հանում է մի շարք խոչընդոտներ տնտեսական և ֆինանսական կապերի ճանապարհին: Ես համոզված եմ, որ հաջորդ փուլը կլինի երեք երկրների միջև արժութային միության ստեղծման հարցի առաջադրոմը: Չէ որ ինտեգրացիոն հարաբերությունների զարգացումն ինքնըստինքյան կանխորոշում է այդ քայլը: Աշխատուժի տեղաշարժը, այլ երկրների տարածքում տարբեր երկրներից մարդկանց բնակության համար միանման պայմանների ստեղծումը: Ի դեպ, այդ ձեռքբերումն արդեն կատարվել է Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև դաշնակցային հարաբերությունների շրջանակներում: Եվ ահա այս փորձը, երբ ես խոսում էի փորձի մասին, կիրառվելու է նման պայմանների ստեղծման մեջ և այլ երկրների տարածքում տարբեր երկրներից մարդկանց աշխատելու և բնակվելու համար Մաքսային, Եվրասիական միության շրջանակներում:
Եվրասիական միության հաջողությունը մշտապես ավելի ու ավելի մեծ ձգողականություն է ստեղծելու այլ երկրների համար, որոնք անցյալում եղել են Խորհրդային միության կազմի մեջ, տվյալ դեպքում նաև Հայաստանի համար: Կա մեկ խնդիր՝ ընդհանուր սահմանի բացակայություն: Բայց դուք գիտեք, որ կյանքը չի կանգնում տեղում, այն մշտապես փոխվում է: Մենք չենք կարող ասել, թե ինչ կլինի 5 տարի անց, և այժմ Հարավային Կովկասի տարածքում առկա քաղաքական պայմանները կմնան արդյոք նույնը: Ոչ ոք չի կարող ասել այդ մասին, բայց ինձ նման լավատեսական հայացք ունեցող մարդիկ կգտնեն այդ հարցի լուծումը և կստեղծվեն Մաքսային միությանը և Եվրասիական միությանը Հայաստանի միանալու նախադրյալներ և պայմաններ:
Դուք գիտեք, ես կարծում եմ, որ Հայաստանի համար դա մեծ բարիք կլիներ: Դրա համար շատ նախադրյալներ կան: Առաջին հերթին, Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև գործող տնտեսական կապերը շատ ամուր են և հուսալի: Երկրորդ, հայերի և ռուսների մտածողությունը շատ մոտ է: Երրորդ, առկա են սերտ կապեր կրթության համակարգում, գիտական մտքի ոլորտում, այս կամ այն երկրում կյանքի ընկալման համակարգում: Այս ամենը շատ ամուր և կարևոր հիմք է ստեղծում Եվրասիական միությանը Հայաստանի միանալու համար:
Ես կարծում եմ, որ Եվիասիական միությունը զարգանալու է, ստեղծելու են նոր, ավելի ճկուն պայմաններ այլ երկրներին միանալու համար: Այո, իհարկե, միանալու համար գոյություն ունեն այնպիսի պայմաններ, ինչպիսիք են, այսպես կոչված, «աշխատանքային քարտեզը», որը ներառում է իր մեջ որոշակի պահանջներ Եվրասիական միությանը միանալու համար: Ինձ թվում է, որ թե Եվրասիական միությունը, թե Հայաստանը քայլեր են ձեռնարկելու այդ միությանը միանալու համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով:
(?)Ինչպե՞ս կարող է ազդել Եվրասիական միությունում անդամակցությունը եվրաինտագրացման գործընթացի վրա:
(!)Իսկ ի՞նչն է ազդելու: Դուք գիտեք, որ ընթանում է գլոբալացման գործընթաց, որը ենթադրում է համաշխարհային առևտրի միասնականացում: Տեսեք, Ռուսաստանը մտնում է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն (ԱՀԿ), իր վրա որոշակի պարտավորություններ է վերցնում, Հայաստանը հետևում է այդ պարտավորություններին, հենց դա էլ առևտրի կանոնների, տնտեսական հարաբերությունների համընդհանուր միավորման գործընթաց է: Եթե բացառել այդ գործընթացից ինչ-որ էգոիստական ձգտումներ և ղեկավարվել միայն փոխշահավավետության սկզբունքով, ես կարծում եմ, որ այդ ժամանակ այդ գործընթացն ավելի արագ կընթանա:

(?) Ваше мнение о нынешнем уровне интеграции на постсоветском пространстве? Какова позиция Вашей страны по поводу членства в Евразийском союзе?
(!) Процесс интеграции – это процесс последовательных действий. После того, как распался Советский союз и на территории бывшего СССР образовались независимые государства, жизнь поставила вопросы о том, как взаимодействовать. Невозможно было политическим решением разорвать те экономические, духовные, человеческие, коммуникационные, и многие другие связи, которые связывали людей, теперь оказавшихся за разными границами.
Идея интеграции витала с первых дней после распада Советского союза, и, как бы, первым движением в этом направлении стали интеграционные шаги между Россией и Белоруссией. Уже в 1995 был поставлен вопрос о создании сообщества России и Белоруссии. Спустя год был поставлен вопрос о новом качестве интеграционного объединения – создании союза государств России и Белоруссии, а еще спустя два года вопрос о более высоком качестве – создании союзного государства России и Белоруссии. Была проделана огромнейшая работа, которая создала в различных сферах мощные интеграционные контакты и связи, и в этом плане союзные отношения между Россией и Белоруссией были продвинуты очень далеко. Но эта форма интеграции не могла покрыть все те порывы, которые существовали и в других странах. И идея Евразийского союза, ведь она была выдвинута в самом начале 90-х, долго обсуждалась, и наконец, она вылилась в Евразийский экономический союз.
Первый этап на пути создания Евразийского союза – это создание общего таможенного пространства. Я вам хочу сказать, что на нынешнем этапе Евразийский союз в чем- то опережает интеграционное объединение союзного государства, а в чем-то союзное государство опережает в интеграционном отношении Евразийский союз. Я думаю, что эти два процесса будут идти параллельно друг к другу, и потом они естественным образом сольются в это новое образование. Тот опыт, который был накоплен в процессе развития союзных отношений между Россией и Белоруссией, конечно же, будет использован в Евразийском союзе. Я считаю, что это очень успешный проект. Я хочу привести лишь один пример, касающийся товарооборота между Белоруссией и Казахстаном. Создание единого таможенного пространства между Россией, Белоруссией и Казахстаном, позволило в 30 раз увеличить товарооборот между Белоруссией и Казахстаном – только за счет снятия таможенных барьеров.
(?) Что может дать странам-членам Евразийского союза новая организация? И что этот интеграционный проект может дать в частности Армении?
(!) Единый таможенный союз России, Белоруссии и Казахстана – это, прежде всего, мощный толчок развитию экономики в трех странах. Снятие таможенных барьеров развивает торговые отношения, снимает ряд барьеров на пути экономических и финансовых связей. Я убежден, что следующим этапом будет постановка вопроса о создании валютного союза между тремя странами. Ведь развитие интеграционных отношений, само по себе, предопределяет этот шаг. Передвижение рабочей силы, создание одинаковых условий для проживания людей из разных стран на территории других стран. Кстати, это достижение уже сделано в рамках союзных отношений между Россией и Белоруссией. И вот этот опыт, когда я говорил об опыте, будет использован в создании таких условий для проживания и работы людей из одних стран на территории других стран – в рамках Таможенного, в рамках Евразийского союза.
Успех Евразийского союза будет постоянно создавать все более сильное притяжение для других стран, находившихся в прошлом в составе Советского союза, в данном случае и для Армении. Есть проблема – отсутствие общей границы. Но вы знаете, жизнь она не стоит на месте, она постоянно меняется. Мы не можем сказать, что будет через 5 лет, и что политические условия, которые существуют сейчас на территории Южного Кавказа, будут такими же. Никто не может сказать об этом, но человек с таким оптимистическим взглядом как я, считаю, что экономическая мысль, политическая мысль, найдут решение и этого вопроса, и возникнут предпосылки, условия для подключения Армении и к Таможенному союзу, и к Евразийскому союзу.
Вы знаете, я считаю, что для Армении это было бы большим благом. Есть очень много предпосылок к этому. Во-первых – существующие экономические связи между Россией и Арменией – это очень прочные, очень надежные, и очень объемные связи. Во-вторых – это менталитет людей, очень близкий, менталитет армян и русских, россиян, которые проживают на территории России. В-третьих – это существующие, продолжающие существовать тесные, наработанные связи в системе образования, научной мысли, в системе восприятия жизни самой, в той или другой, стране. Это все создает очень прочную и важную основу для подключения Армении к Евразийскому союзу.
Я думаю, сам Евразийский союз будет развиваться и создавать новые, более гибкие условия для подключении других стран. Да, конечно, существуют такие условия для подключения, как, так называемая, “рабочая карта”, которая включает в себя определенные требования для подключения к евразийскому союзу. Мне кажется, что и Евразийский союз, и Армения, будут предпринимать шаги с целью создания условий для подключения к этому союзу.
(?) Как может отразиться членство в Евразийском союзе на процессе евроинтеграции?
(!) А что отразиться?! Вы знаете, идет процесс глобализации, который как бы предполагает унификацию мировой торговли, развитие мировой экономики. Посмотрите, Россия вступает в ВТО, принимает на себя обязательства по ВТО, Армения следует этим обязательствам – это и есть процесс всеобщей унификации правил торговли, экономических отношений. Вот если исключить из этого процесса какие-то эгоистические устремления, а руководствоваться принципом взаимной выгодности, я думаю, что тогда этот процесс будет протекать намного быстрее.