4 Դեկտեմբեր 2011 - 12:00 AMT
Անկախ Հայաստանի տնտեսության կայացաման ճանապարհին բազում փորձանքների միջով ենք անցել՝ պլանային ռեժիմի փոփոխություն շուկայականի, երկրաշարժ, պատերազմ և շրջափակում, որը շարունակվում է մինչ օրս, նոր ինստիտուտների ձևավորման անհրաժեշտություն: Արդյունքում 20 տարվա ընթացքում երկիրը 1,2 մլն մարդ է լքել, որոնց մեծ մասը՝ երիտասարդ և պրոֆեսիոնալ մասնագետներ: «Դա չէր կարող չազդել երկրի տնտեսության վրա»,- ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ ելույթ ունենալով ՀՀԿ տնտեսական սեմինարի ժամանակ՝ նվիրված արտահանմանն ուղղված արդյունաբերության զարգացման ռազմավարական քաղաքականության հանրային քննարկմանը: Նրա խոսքով՝ այսօրվա դրությամբ երկիրն ունի ծերացող բնակչության խնդիր, ինչպես նաև բնակչության բևեռացում, քանի որ բացակայում է միջին դասը: Միաժամանակ, ինչպես նշել է Տիգրան Սարգսյանը, Հայաստանի տնտեսական համակարգին հատուկ են այն խնդիրները, որոնք բնորոշ են նմանատիպ երկրների համար, որտեղ բնակչության մեկ շնչին բաժին է հասնում մոտ 3000 դոլար: Նրա խոսքով՝ աղքատության աճը երկրում հասել է 30 տոկոսի:
Այս կապակցությամբ կառավարության ղեկավարը կարևորել է, որպեսզի Հայաստանի տնտեսության զարգացման քաղաքականությունն այնպես կառուցվի, որ կարողանա դիմակայել արտաքին ցնցումներին և դրանք նվազագույնի հասցնի: «Գիտելիքների արտադրությունը պետք է տնտեսության շարժիչ ուժը դառնա, իսկ մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք այն ուղղություններին, որտեղ գործարկված են այդ ուժերը, առաջին հերթին դա կրթության ոլորտն է»,- հավելել է նա: Տիգրան Սարգսյանը նշել է նաև, որ ժամանակակից աշխարհում «մտածող» մարդու համար պետք է ստեղծվեն բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, և «դա կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի տնտեսական մոդելի ձևավորման համար»:
Անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսության ներկայիս վիճակին՝ վաչապետը նշել է, որ երկրի իշխանությունները վերանայել են իրենց դիրքորոշումը տնտեսության դիվերսիֆիկացման վերաբերյալ: Նա հաղորդել է, որ ՀՆԱ կառուցվածքում արդյունաբերության բաժինը կազմում է 15 տոկոս, գյուղատնտեսության բաժինը՝ 14-17 տոկոս, շինարարության բաժինը 28-ից իջել է 14 տոկոս, իսկ ծառայություններին բաժին է ընկնում 41 տոկոսը: Ընդ որում, վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանի պետական պարտքը 40 տոկոս է կազմում ՀՆԱ-ում և «կառավարելի է», եկամուտները կազմում են 911 մլրդ դրամ, ծախսերը՝ 14 տրլ դրամ, պակասուրդը՝ 447 մլրդ դրամ, ինչը ՀՆԱ 3,1 տոկոսն է կազմում:

4 Декабрь 2011 - 12:00 AMT
На протяжении становления экономики независимой Армении стране пришлось пережить не одно испытание – смена планового режима на рыночный, землетрясение, война и блокада, которая продолжается до сих пор, необходимость формирования новых институтов. В результате страну за 20 лет покинуло порядка 1,2 млн. человек, из которых большая часть – молодые и профессиональные специалисты. «Это не могло не оказать свое воздействие на экономику страны», – сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая на экономическом семинаре РПА, посвященном общественному обсуждению стратегической политики, ориентированной на экспорт. По его словам, на сегодняшний день в стране есть проблема стареющего населения, а также поляризация населения, поскольку отсутствует средний класс. Одновременно, как отметил Тигран Саркисян, экономической системе Армении присущи все те проблемы, которые характерны для аналогичных стран, где на душу населения приходится порядка 3000 долларов. По его словам, рост бедности в стране за последнее время достиг 30%.
В связи с этим глава правительства придал важность тому, чтобы политика развития экономики Армении была построена так, чтобы могла противостоять внешним шокам и свести их к минимумам. «Производство знаний – должно стать движущей силой экономики, а мы должны обращать внимание на те направления, где задействованы эти силы, в первую очередь, это сфера образования», – добавил он. Тигран Саркисян добавил, что в современном мире «для думающего человека» должны быть созданы все необходимые условия, и «это имеет важное значение для формирования экономической модели Армении».
Касаясь нынешнего состояния экономики Армении, премьер отметил, что власти страны пересмотрели свои позиции по ее диверсификации. Он сообщил, что в структуре ВВП на долю промышленности приходится 15%, сельского хозяйства – 14-17%, в строительстве с 28% дошли до 14%, а на долю услуг приходится 41 %. При этом премьер подчеркнул, что госдолг Армении составляет 40% в ВВП, и является «управляемым», доходы составляют 911 млрд. драмов, расходы 1,4 трл. драмов, дефицит – 447 млрд. драмов, что составляет 3,1% от ВВП.