Երևանում քննարկում է տեղի ունեցել «Երիտասարդությունը Եվրասիական միությանն ընդառաջ» թեմայով, որը կազմակերպել էին «Եվրասիական ինտեգրացիա» ՀԿ-ն ու ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միությունը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել «Եվրասիական ինտեգրացիա» հետազոտական ՀԿ-ի ղեկավար Բաբկեն Հարությունյանը, նման քննարկումներն անհրաժեշտ են, որպեսզի հայ հանրությունը ծանոթանա Եվրասիական միության գաղափարին, առավել իրազեկ դառնա այդ հարցում:
Ինչ վերաբերում է նրա անձնական դիրքորոշմանն այդ հարցում, ապա Հարությունյանը նշել է. ««Եվրասիական ինտեգրացիա» ՀԿ-ն դեռ իր առաջին խորհրդաժողովում՝ ամռանը, հայտարարեց, որ Հայաստանը պետք է դառնա եվրասիական ընտանիքի մի մասը, և այն ժամանակ դեռ խոսակցություններ չկային այդ միության մասին և չէր եղել Վլադիմի Պուտինի հայտնի հարցազրույցը»:
«Մենք չպետք է սպասենք, թե երբ կձևավորվի միությունը ու միանանք նրան, այլ պետք է մասնակցենք կազմավորման աշխատանքներին, ինքներս նախաձեռնող լինենք: Իշխանությունների քաղաքականությունը եվրասիական ինտեգրման հարցում մեղմ ասած անհասկանալի է ու անտրամաբանական»,-ասել է նա:

В Ереване прошло обсуждение на тему “Молодежь навстречу Евразийскому союзу”, которое организовали исследовательская общественная организация “Евразийская интеграция” и Молодежный союз стран СНГ. Как заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net руководитель исследовательской общественной организации “Евразийская интеграция” Бабкен Арутюнян, подобные обсуждения необходимы, чтобы армянское общество ознакомилось с идеей Евразийского союза, стало более информированной в этом вопросе.
Что касается его личной позиции по этому вопросу, то Арутюнян заметил: «Общественная организация “Евразийская интеграция” еще во время своей первой конференции летом заявила, что Армения должна стать частью евразийской семьи, и тогда еще не было разговоров об этом союзе и известного интервью Владимира Путина».
«Мы должны не ждать, пока союз сформируется и присоединится к нему, а должны участвовать в работах по созданию, сами проявлять инициативу в этом направлении и осуществлять шаги. Осуществляемая сегодняшними властями политика в сфере интеграции мягко говоря непонятна и не логична»,- подчеркнул он.