5 Դեկտեմբեր 2011 - 09:24 AMT
Չնայած «Ժառանգության» հակազդեցությանը, Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին օրենքում» փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը:
Հարկ է նշել, որ «Ժառանգության» ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանն առաջարկել էր հետաձգել քվեարկությունը, իսկ երբ նրա առաջարկությունը չընդունվեց, նա 20-րոպեանոց ընդմիջում պահանջեց էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի հետ հեռախոսազրույցի համար:
Օրենքն ընդունվել է 63 «կողմ», 7 «դեմ» և 2 «ձեռնպահ» ձայների հարաբերակցությամբ: Դա վիճահարույց օրենք է և պետք է ընդունվեր դեռ նախորդ շաբաթ ԱԺ արտահերթ նիստում, սակայն, հետաձգվել էր, կրկին «Ժառանգության» պահանջով:

5 Декабрь 2011 - 09:24 AMT
Несмотря на противодействие “Наследия”, парламент Армении принял законопроект об экологической экспертизе
Несмотря на противодействие оппозиционной фракции “Наследия”, Национальное собрание Армении первым чтением приняло законопроект об изменениях и дополнениях в закон “Об экспертизе воздействия на окружающую среду”. Следует отметить, что глава фракции “Наследия” Степан Сафарян предлагал отложить голосования по этому законопроекту, а после того, как его предложение не было принято, потребовал 20 -минутный перерыв, для телефонного разговора с министром энергетики и природных ресурсов Арменом Мовсисяном.
Закон был принят 63 голосами “за”, 7 “против” и 2 воздержались. Это был спорный закон, и должен был быть принят еще на прошлой неделе во время внеочередного заседания Национального собрания, однако, по предложению “Наследия”, был отложен.