Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մշակույթի նախարարության հատուկ հրավերով և Աբու Դաբիում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ ու կազմակերպությամբ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Ազգային տոնի 40-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ նոյեմբերի 29-ից դեկտեմբերի 3-ը Հայաստանի պարի պետական համույթը համերգներով հանդես է եկել ԱՄԷ Աբու Դաբի, Դուբայ, Ալ-Այն, Ում ալ-Կուվեյն քաղաքներում:
Ազգային տոնի կապակցությամբ հրավիրված էին 3 տասնյակին հասնող տարբեր երկրների համույթներ, անհատ կատարողներ, նվագախմբեր ու արվեստագետներ: Համերգների ընթացքում պարի պետական անսամբլն արժանացավ հանդիսատեսի բարձր գնահատականին: Տեղական իշխանությունների կողմից համարվելով լավագույն համույթ, ԱՄԷ մշակույթի նախարարության առաջարկով համույթի ելույթը հեռարձակվեց հանրահայտ DubaiTv արբանյակային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերով: Համերգային ծրագիրը լայնորեն լուսաբանվեց նաև տեղական լրատվամիջոցներոում:

По особому приглашению министерства культуры Объединенных Арабских Эмиратов и при содействии и организации посольства РА в Абу-Даби в связи с праздничными мероприятиями, посвященными 40-летию Национального праздника, с 29 ноября по 3 декабря Государственный хореографический ансамбль Армениис концертами выступил в Абу-Даби, Дубае, Аль-Айне, Ум Аль-Кувейне.
По случаю Национального праздника были приглашены около 30 ансамблей из разных стран мира, а также оркестры, певцы, деятели искусства. Выступление Государственного хореографического ансамбля Армении было тепло принято зрителем. По предложению министерства культуры ОАЭ, выступление ансамбля транслировалось по популярному спутниковому телеканалу DubaiTv в прямом эфире.