Հայաստանի Ազգային ժողովի խսնակի պաշտոնի համար ՀՀԿ կողմից առաջադրված թեկնածու Սամվել Նիկոյանը խոստացավ ընտրվելու դեպքուm առաջին այցելությունը կատարել ԼՂՀ: Այդ մասին նա հայտարարել է՝ պատասխանելով խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացման մասին հարցին:
«Անշուշտ, դուք գիտեք, որ մեր երկրի արտաքին քաղաքականությունը ձևավորում է նախագահը: Ուստի, ԱԺ դիվանագիտությունը չպետք է հակասի դրան»,-նշեց Նիկոյանը:
Նա բարձր է գնահատել նախորդ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի գործունեությունն այդ ուղղությամբ, ինչը հանգեցրեց Հայաստանի խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացմանը ՀԱՊԿ-ում, ԱՊՀ-ում, ՆԱՏՕ-ում, Եվրոպայի խորհրդում և այլ միջազգային հարթակներում:

5 Декабрь 2011 - 12:57 AMT
Кандидат на пост спикера Национального собрания Армении от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Самвел Никоян пообещал после избрания совершить свой первый визит в Нагорно-Карабахскую республику (НКР). Об этом он заявил, отвечая на вопрос об активизации парламентской дипломатии.
“Конечно вы знаете, что внешнюю политику нашей страны формирует президент. Поэтому парламентская дипломатия не должна противоречить ей”, – добавил при этом Никоян.
Он также высоко оценил деятельность предыдущего спикера Овика Абраамяна в этом направлении, что привело к активизации парламентской дипломатии Армении в рамках ОДКБ, СНГ, НАТО, Совета Европы и др. международных площадок.