6 Դեկտեմբեր 2011 - 10:52 AMT
ԱՄՆ Իրանի հետ պատերազմի նման ճոխություն իրեն թույլ չի տա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել իրանագետ Թադևոս Չարչյանը: Նրա խոսքով, ելնելով տարածաշրջանի երկրներում՝ Սիրիայում, Աֆղանստանում, Իրաքում անկայուն վիճակից, երկիրը չի գնա նման քայլի: ՛՛ Այսպիսով, ես կարծում եմ, որ Իրանում զիված գործողությունների սկսումը քիչ հավանական է՛՛,- նշել է նա, չբացառելով, որ եթե մի քանի տարուց իրավիճակը շահավետ լիլնի Միացյալ Նահանգների համար, զինված գործողությունները կարող են իրաքյան խնդրի լուծման միակ տարբերակը դառնալ:
Անդրադառնալով նրան, արդյոք կարող է լիբիական սցենարը կրկնվել Իրանում, հայ փորձագետն ասել է . ՛՛ Եթե անգամ ԱՄՆ-ն ցանկանար, դա անհնար կլիներ, քանի որ Իրանը տարածաշրջանում հզորագույն երկրներց է՛՛: Ընդ որում նա նշել է, որ ամերիկյան կողմն առայժմ կսահմանափակվի միայն հակաիրանական հայտարարություններով:
Անդրադառնալով նրան, թե արդյոք Իրանն առաջինը կարող է սկսել պատերազմ, Թադևոս Չարչյանն ասել է, որ դա շահավետ չէ երկրի համար, քանի որ վերջինս ունի իր ներքին բացերը:

США не позволят себе такую роскошь как война с Ираном. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил иранист Тадевос Чарчян. По его словам, исходя из нестабильной ситуации в странах региона – Сирии, Афганистане, Ираке, страна не пойдет на подобный шаг. “Таким образом, я думаю, что начало военных действий в Иране маловероятно”, – отметил он, не исключив, что если через несколько лет ситуация будет выгодна для Соединенных Штатов, военные действия станут возможным решением иранской проблемы.
Касаясь того, может ли Ливийский сценарий повториться в Иране, армянский эксперт сказал: “Если бы США даже хотели, это было бы невозможно, так как Иран является одним из мощнейших стран региона”. При этом он заметил, что американская сторона пока что будет ограничиваться антииранскими заявлениями.
Обращаясь к тому, может ли Иран первым начать войну, Тадевос Чарчян сказал, что это не выгодно стране, так как у нее есть свои внутренние проблемы.