6 Դեկտեմբեր 2011 - 10:56 AMT
20 դարի հայտնի ռուս բանաստեղծ Գյունտեր Տյուրկի ստեղծագործության հիման վրա աշխարհում առաջին անգամ երգ է գրվել: Երգի հեղինակն է Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի թատրոնի երգչուհի, սոպրանո Մայա Աֆրիկյանը, ով հանդես է գալիս նաև որպես հեղինակ-կատարող: PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ Աֆրիկյանն ասաց, որ ստեղծագործության պրեմիերան կայացել է նոյեմբեր ամսին Նովոսիբիրսկում, որտեղ անցկացվում էր Տյուրկին նվիրված միջազգային մեծ գիտաժողով: Երգը գրվել է “И снег белей, и зори ярче..” բանաստեղծության հիման վրա, ռոմանսի ոճով: Հեղինակի խոսքով երգը գրվել է մեկ շնչով, քանի որ նրան շատ է ոգեշնչել այդ բանաստեղծությունը: Նա երգը Նովոսիբիրսկ է ուղարկել և այն երկար սպասել չի տվել: Աֆրիկյանին անմիջապես հրավիրել են Նովոսիբիրսկ: Բացի վերը նշված ստեղծագործությունից, երգչուհին կատարել է նաև գերմանացի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները, ինչպես նաև ներկայացրել է Առնո Բաբաջանյանի վերամշակմամբ «Հորժամ» միջնադարյան շարրականը: Գիտաժողովին մասնակցել է նաև երաժշտագետ Նատալիա Հարությունյանը, ով էլ նվագակցել է երգչուհուն:
Մայա Աֆրիկյանն այսօր ներգրավված է Ա. Տերտերյանի «Երկրաշարժ» օպերայում, իր հեղինակային կատարումներով հանդես է գալիս տարբեր մեծ ու փոքր դահլիճներում, գրում է ռոմանսներ հայ դասական գրողների բանաստեղծությունների հիման վրա: Զբաղվում է նաև կիրառական արվեստով և ունեցել է անհատական ցուցահանդեսներ:
Գյունտեր Տյուրկը (1911-1950) այն բազմաթիվ տաղանդավոր ստեղծագործողներից էր, ով դարձավ Ստալինյան բռնապետության զոհ: հայրը գնդակահարվել էր դեռ 1934 թ-ին` մեղադրվելով հակասովետական գաղափարները կրելու համար: Տյուրկը 10 տարի անցկացրել է բանտում, այնուհետև 5 տարով աքսորվել Սիբիր: Աքսորից 4 տարի հետո մահացել է թոքերի հիվանդությունից: Գոյություն չունի նաև գրողի գերեզմանը: Տյուրկի բանաստեղծությունները առաջին անգամ տպագրվել են միայն 1989 թ-ին, իսկ ժողովածուն տպագրվել է 1997 թ-ին:

Впервые на слова известного российского поэта 20 века Гюнтера Тюрка написана музыка. Автор песни – сопрано Государственного академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна, певица Майя Африкян. Она выступает в качестве автора-исполнителя. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net она сказала, что премьера песни состоялась в ноябре в Новосибирске, где проходила международная конференция, посвященная Тюрку. Песня написана на слова стихотворения “И снег белей, и зори ярче…” в стиле романса. По словам автора, песня написана на одном дыхании, поскольку на нее это стихотворение произвело сильное впечатление. Певица отправила песню в Новосибирск, и признание не долго заставило себя ждать. Африкян сразу пригласили в Новосибирск. Помимо этой песни она исполнила произведения немецких композиторов, а также Арно Бабаджаняна. В конференции приняла участие музыковед Наталья Арутюнян, которая аккомпанировала певице.
Майя Африкян выступает в опере “Землетрясение” А. Тертеряна, а с авторскими исполнениями выступает в больших и малых залах, пишет романсы на стихи классиков. Певица занимается также прикладным искусством, несколько раз организовывала персональные выставки своих работ.
Гюнтер Тюрк (1911-1950) родился в Москве в семье детского врача Густава Адольфовича Тюрка, арестованного в 1934 году и отправленного в Сибирь как “враг народа”. Гюнтер Тюрк 10 лет провел в тюрьмах и Мариинском лагере. После освобождения в 1946 году был отправлен на пять лет в ссылку в г. Бийск, где и умер в 1950 году от туберкулеза, полученного в тюрьме, так и не дождавшись освобождения. Его могила на Бийском кладбище не сохранилась. Лишь в 1997 году в издательстве Новосибирского государственного университета вышла книга "Тебе, моя звезда…" Сборник стихов Гюнтера Тюрка издан впервые в 1997 году.