7 December 2011 - 07:06 AMT
(?)Ձեր կարծիքը հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացման ներկա մակարդակի մասին: Ինչպիսի՞ն է Ձեր երկրի դիրքորոշումը Եվրասիական միությունում անդամակցության առթիվ:
(!)Հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացման հարցերը ծագեցին անմիջապես այն բանից հետո, երբ տեղի ունեցավ նախկին խորհրդային հանրապետությունների «ինքնիշխանությունների շքերթը», և նախկին ԽՍՀՄ երկրները ձեռք բերեցին անկախություն:
Էյֆորիան անցավ, մնացին խնդիրները, որոնք անհրաժեշտ էր լուծել այն պայմաններում, երբ շուրջ 70 տարի մեր տնտեսություններն ինտեգրվել էին: Բայց ստեղծված պետությունները կառուցեցին սահմաններ, տեղադրեցին մաքսային կետեր, դադարեցրեցին տնտեսական կապերը, և արդյունքում տեղի ունեցավ այդ երկրների տնտեսությունների անկում: Անհրաժեշտ էր լուծել խնդիրները, և վերջնական արդյունքում երկրները հանգեցին եզրակացության, որ անհրաժեշտ է ինչ-որ միություն ստեղծել, որի շրջանակներում կվերականգնվեն բոլոր տնտեսական, մշակութային կապերը, որոնք քանդվել էին: Բնականաբար, բացառությամբ Մերձբալթիայի, որն իսկույն անցավ Եվրամիության կողմը:
Որպես խնդրի լուծման համատեղ որոնման արդյունք 1991-ին հիմնվեց Անկախ պետությունների համագործակցությունը՝ ԱՊՀ, որը գոյություն ունի մինչև այժմ: ԱՊՀ վերաբերյալ տարբեր գնահատականներ կան, բայց մենք կարծում ենք, որ այն կատարել է իր պատմական առաքելությունը՝ վերականգնել է մեր տնտեսվարող սուբյեկտների միջև տնտեսական կապերը, թույլ է տվել ադապտացնել տնտեսությունը նոր պայմաններին: Ամենագլխավորը, ԱՊՀ հիման վրա ստեղծվել և զարգացել է հարթակ, որի վրա այսօր ստեղծվել են ավելի առաջադեմ ինտեգրացիոն կազմավորումներ՝ սկզբից Եվրասիական տնտեսական միությունը, այնուհետև Մաքսային միությունը, իսկ հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից կգործի Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի Միասնական տնտեսական տարածությունը:
Դուք գիտեք, որ նոյեմբերի 18-ին Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահները ստորագրել են երկու պատմական փաստաթուղթ. առաջինը, պայմանագիր Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ստեղծման մասին, երկրորդը, հռչակագիր Եվրասիական տնտեսական ինտեգրացման մասին: Առաջին փաստաթուղթը որոշում է առաջին նման վերազգային մարմնի ստեղծումը, որը զբաղվելու է երեք երկրների հետագա ինտեգրման հարցերով, որին կանցնեն արդեն ստեղծված Մաքսային հանձնաժողովի գործառույթները: ԵՏՀ-ն կազմված է լինելու երկու բաղադրիչ կառույցներից, առաջինը, խորհուրդ, որի մեջ մտնելու է յուրաքանչյուր պետությունից մեկական փոխվարչապետ, երկրորդ, աշխատանքային մարմին՝ կոլեգիա, որի մեջ մտնելու են յուրաքանչյուր պետությունից երեքական ներկայացուցիչ: Ստեղծված ազգային օրգանում ամենակարևորն այն է, որ բոլոր որոշումներն ընդունվելու են երեք մասնակիցների փոխզիջման հիման վրա՝ անկախ կառույցում նրանցից յուրաքանչյուրի ՀՆԱ բաժնից:
Մեզ համար չափազանց կարևոր է և արդարացված այդ հանձնաժողովի ստեղծումը, այնուհետև՝ Եվրասիական տնտեսական միության, ամենից առաջ այն պատճառով, որ մեր տնտեսությունը սերտորեն կապված է ռուսականի հետ: Ավելի քան հազար ձեռնարկություններ աշխատում են կոոպերացիայում, որի արտադրանքը մեզ մոտ է արտադրվում և արտահանվում, արտադրանքի շուրջ 70 տոկոսը կազմում են Ռուսաստանից ներկրվող բաղադրիչները: Ուստի մեզ համար այսօր չափազանց կարևոր է, որպեսզի հանվեն մաքսային, սահմանային և տարաբնույթ արգելքները մեր ապրանքների տեղափոխման դեպքում: Բնական է, որ մենք կապված ենք ոչ միայն արդյունաբերող ձեռնարկություններով կոոպերացիայով, մենք լրջորեն կապված ենք նաև էներգետիկ աղբյուրների ոլորտում, որոնք առկա են Ռուսաստանում: Ռուսաստանը մեզ համար կարևոր է և որպես գործընկեր, և որպես շուկա՝ մեր արտադրանքի 50 տոկոսը մենք առաքում ենք ռուսական շուկա: Ուստի այն պայմաններում, երբ բացակայում են արգելքները, գոյություն ունի ապրանքների, կապիտալի ազատ տեղափոխություն, դա բոլորովին այլ մակարդակ է, ավելի բաց, առաջադիմական, մոտավորապես նույնը, ինչն առկա է այժմ Եվրամիությունում:
(?)Ի՞նչ կարող է տալ Եվրասիական միության անդամ-երկրներին նոր կազմակերպությունը: Եվ ի՞նչ կարող է տալ այդ ինտեգրացիոն նախագիծը մասնավորապես Հայաստանին:
(!)Ինչ վերաբերվում է մեր երեք պետություններին, որոնք այդ կազմավորման հեղինակներն են, դրանում ամենագլխավորն այն է, որ ստորագրելով այդ համաձայնագիրը, երեք պետությունները ստեղծել են շատ հզոր ներքին շուկա, որը միավորելու է շուրջ 170 մլն մարդ: Համաձայնվեք, որ Եվրասիական միության տարածքը բավական շուրջ առևտրային հարթակ է: Այդ հարթակի շրջանակներում նախատեսվում է ապրանքների, կապիտալի, աշխատուժի ազատ տեղափոխություն, վերացվում են անպետք մաքսային, ներկրման, արտահանման տուրքերը: Օգուտներն ակնհայտ են: Հաշվի առնելով այն, որ մեր երկիրն այսօր ունի արտահանման ուղղվածություն, մեզ համար չափազանց կարևոր է իրացման լուրջ, կայուն շուկաների առկայությունը: Այսօր մենք ունենք արդյունաբերություն, և գյուղատնտեսությունը վերելք է ապրում, և մեզ համար խնդիր է ոչ թե արտադրելը, այլ իրացնելը: Չէ որ Եվրոպայի հետ մենք նույնպես առևտուր ենք անում և արտահանում արտադրանքի բավական մեծ ծավալ, բայց եվրոպական շուկան չափազանց կոշտ է, պինդ, և այսօր այդ շուկայում շուրջ առաջխաղացում ապրելը բավական բարդ է:
Եվ իհարկե, եթե նախկինում մենք նավթը և գազը ստանում էինք համաշխարհային գներով, բացառությամբ տրանսպորտային բաղադրիչի, հիմա մենք անցում ենք կատարելու ներռուսական գների: Դա մեզ համար շատ կարևոր է, որովհետև մենք չունենք էներգիայի սեփական աղբյուրները:
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանին, ապա ինձ թվում է, որ ձեզ համար չափազանց կարևոր է աշխատանքային միգրանտների թեման: Այդ պայմանագիրը նախատեսում է աշխատուժի ազատ տեղաշարժ, այն, որ մարդիկ կարող են ազատ տեղափոխվել առանց գրանցումների և աշխատելու թույլտվության, կարող են իրենց հարմարավետ և սոցիալապես պաշտպանված զգալ, ունենալ բժշկական ապահովագրություն, բոլորն այս տարածքում օժտվում են հավասար իրավունքներով: Պակաս կարևոր չէ նաև այն, որ Եվրասիական միությունը ձևավորվում է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) սկզբունքների վրա: Այս միության մեջ գտնվող պետությունը միաժամանակ հեռանկարում լինելու է նաև ԱՀԿ-ում, ինչը շատ կարևոր է: Ինչ վերաբերվում է Հայաստանի համար օգուտներին այլ ուղղություններից, ապա տնտեսագետները պետք է դա հաշվեն, բայց ինձ թվում է, որ հիմքում պետք է ընկած լինի աշխատուժի ազատ տեղափոխությունը: Բայց հաշվի առնելով այն, որ ձեր տնտեսությունը սերտորեն կապված է Ռուսաստանի հետ, ձեր տարածքում գործում են ռուսական կապիտալով ավելի քան հազար ձեռնարկություններ, այսօր դուք լուրջ ներդրումներ ունեք Ռուսաստանի կողմից, ինձ թվում է՝ Հայաստանի համար ևս սա շատ գրավիչ կազմակերպություն է:
(?)Ինչպե՞ս կարող է ազդել Եվրասիական միությունում անդամակցությունը եվրաինտեգրացման գործընթացի վրա:
(!)Ես արդեն ասել եմ այն մասին, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը ձևավորվում է ԱՀԿ սկզբունքների վրա, դա միանշանակ է: Այս միությունում մասնակցությունը ոչ մի դեպքում չի ենթադրում այդ շրջանակներում փակվել: Այս միության մեջ մտնող պետությունները ենթադրում են, որ ստանալու են տնտեսական առավելություններ: 2015-ին կամ ավելի վաղ նախատեսվում է Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծումը Եվրամիության սկզբունքով: Յուրաքանչյուր երկիր պետք է ինքը որոշի՝ մտնել Եվրամիություն կամ Եվրասիական միություն: Ոչ ոք ուժով չի քաշում Եվրասիական տնտեսական միություն, ոչ ոք ոչ մեկի իրավունքները չի ոտնահարում: Դա յուրաքանչյուր երկրի կամքի արտահայտման ազատ ձև է:
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանին, ապա, իմ կարծիքով, օգուտներն ակնհայտ են, համենայն դեպս զուտ տնտեսական առումով: Այլ նրբությունների տեսանկյունից ես կարծում եմ, որ պետք է որոշի ձեր ղեկավարությունը, դա ձեր ներքին գործն է, դուք պետք է որոշեք՝ ինչն է ձեզ համար ավելի շահավետ և լավ, որքանով է ձեր տնտեսական մոդելը պիտանի Եվրամիություն մտնելու համար, թե այն ավելի հարմարեցված է մեր երեք պետությունների կազմում միությանը: Դուք ինքներդ պետք է այս ամենը հաշվի առնեք և որոշեք թե քաղաքական դրդապատճառը, թե տնտեսական բաղադրիչը: Բայց, հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանն այսօր ԱՊՀ անդամ է, այն ՀԱՊԿ ռազմաքաղաքական դաշինքի ակտիվ անդամ է, իմ կարծիքով նա ավելի մոտ է մեր միությանը:
Բայց, այնուամենայնիվ, այն ընթացքը, որը դուք իրագործում եք դեպի Եվրամիություն ռազմավարական ուղղվածությամբ, նույնպես գոյության իրավունք ունի: Մի խոսքով, դուք պետք է որոշեք:

7 December 2011 - 07:06 AMT
(?) Ваше мнение о нынешнем уровне интеграции на постсоветском пространстве? Какова позиция Вашей страны по поводу членства в Евразийском союзе?
(!) Вопросы интеграции на постсоветском пространстве возникли сразу же после того, как прошел “парад суверенитетов” бывших союзных республик, после того, как бывшие республики Советского союза обрели свою независимость. Эйфория прошла, остались проблемы, которые необходимо было решать, при условии, что порядка 70-и лет наши экономики интегрировались. Но образовавшиеся государства построили границы, возвели таможенные посты, прекратили всякие хозяйственные связи, и в конечном итоге произошло замирание экономик этих стран. Необходимо было решать проблемы, и в конечном итоге страны пришли к выводу, что необходимо создавать какое то образование, в рамках которого будут восстанавливаться все хозяйственные, культурные связи, которые были разрушены. Разумеется, за исключением Прибалтики, которая сразу же ушла в сторону Евросоюза.
Как результат совместного поиска решения проблемы в 1991-м году был учрежден союз независимых государств – СНГ, который существует до сих пор. При всех тех разных оценках, которые даются этому образованию, мы считаем, что оно выполнило свою историческую миссию – восстановило экономические связи между нашими хозяйствующими субъектами, позволило адаптировать экономику применительно к условиям, которые есть. Самое главное, на базе СНГ создавалась, развивалась платформа, на которой сегодня созданы более продвинутые интеграционные образования – в начале Евразийское экономическое сообщество, в последующем Таможенный союз, а с 1 января следующего года будет действовать Единое экономическое пространство союза России, Белоруссии и Казахстана.
Вы знаете о том, что 18 ноября президенты России, Республики Беларусь и Казахстана подписали два исторических документа; первое, это договор о создании Евразийской экономической комиссии, и второй документ – декларация о Евразийской экономической интеграции. Первый документ определяет создание первого такого наднационального органа, который будет заниматься вопросами дальнейшей интеграции трех стран, к которому перейдут функции уже созданной Таможенной комиссии. Евразийская экономическая комиссия будет состоять из двух составляющих структур. Первая – это Совет, куда будут входить по одному вице-премьеру из каждого государства. И второй рабочий орган – коллегия, куда будут входить по три представителя от каждого государства. Самое важное в созданном наднациональном органе – все решения будут приниматься на основе консенсуса трех участников, независимо от их доли в структуре ВВП каждой.
Для нас крайне важно и оправдано создание этой комиссии, а в последующем Евразийского экономического союза, прежде всего по той причине, что наша экономика очень тесно связана с российской. Более тысячи предприятий работают в кооперации, в той продукции которая у нас производится и идет на экспорт, порядка 70 % составляют поступающие из России комплектующие. Поэтому для нас сегодня крайне важно, чтобы были устранены таможенные, пограничные и различные другие барьеры при передвижении наших товаров. Естественно, что мы связаны не только кооперацией с промышленными предприятиями, но мы очень серьезно завязаны и на энергетические источники, которые сегодня имеются в России. Россия для нас важна как партнер и, прежде всего, как рынок – 50% производимой своей продукции мы отправляем на российский рынок. Поэтому в условиях, когда отсутствуют барьеры, есть свободное перемещение товаров, капитала, это совсем другой уровень, гораздо более открытый, прогрессивный, примерно тот же, что сейчас существует в Евросоюзе.
(?) Что может дать странам-членам Евразийского союза новая организация? И что этот интеграционный проект может дать, в частности, Армении?
(!)Что касается наших трех государств, которые сейчас являются авторами этого образования, самое главное в этом то, что подписав это соглашение, три государства создали очень мощный внутренний рынок, который будет объединять около 170 млн человек. Согласитесь, что территория Евразийского союза достаточно серьезная торговая площадка. В рамках этой площадки, этого рынка, предусматривается свободное перемещение товаров, капиталов, рабочей силы, и т.д., убираются ненужные таможенные пошлины, ввозные, экспортные, Выгоды очевидны. С учетом того, что наша страна сегодня экспорториентированная, для нас крайне важно наличие серьезных, стабильных рынков сбыта. Сегодня у нас промышленность и сельское хозяйство на подъеме, и для нас не проблема произвести, для нас проблема реализовать. Ведь с Европой мы тоже торгуем и поставляем достаточно большой объем продукции, но европейский рынок он крайне жесткий, плотный, и сегодня серьезно пробиться на этот рынок довольно сложно. И конечно же, если раньше мы нефть и газ получали примерно по мировым ценам, за исключением транспортной составляющей, теперь мы будем переходить на внутрироссийские цены. Это для нас крайне важно, потому что своих энергетических источников у нас нет, а в основе единицы производимого товара энергетическая составляющая у нас достаточно пока большая.
Что касается Армении, то мне кажется, что для вас крайне важна тема трудовых мигрантов. Этот договор предусматривает свободное перемещение рабочей силы, то, что люди могут свободно перемещаться без регистраций и всяких разрешений работать, могут чувствовать себя комфортно и социально защищенными, иметь медицинскую страховку, все наделяются равными правами на этой территории. Немаловажно и то, что Евразийский союз формируется на принципах ВТО. Государство, находясь в этом союзе, одновременно в перспективе будет и в ВТО, что очень важно. Что касается других направлений выгоды для Армении, я думаю, экономисты должны это подсчитать, но мне кажется, что в основе должно лежать свободное перемещение рабочей силы. Но, наверное с учетом того, что ваша экономика имеет довольно тесные отношения с Россией, у вас на территории действуют более тысячи предприятий с российским капиталом, сегодня у вас здесь очень серьезные инвестиции со стороны России, мне кажется, и для Армении это очень привлекательная организация.
(?) Как может отразиться членство в Евразийском союза на процессе евроинтеграции?
(!)Я уже сказал о том, что Евразийский экономический союз формируется на принципах ВТО, это однозначно. Ни в коем случае участие в этом союзе не предполагает замыкаться жестко в этих рамках. Государства, которые сегодня вступают в этот союз, предполагают, что получат экономические преференции. Где то к 2015 году или даже раньше планируется создание Евразийского экономического союза, по принципу Евросоюза. Каждая страна должна сама определиться, вступает ли она в Евросоюз или Евразийский союз. Никто никого силой не тащит в Евразийский экономический союз, никто никого не ущемляет в правах. Это достаточно свободная форма волеизъявления каждой страны.
Что касается Армении, то, с моей точки зрения, выгоды очевидны, по крайне мере, чисто экономические. С точки зрения других нюансов, то, я думаю, должно решать ваше руководство, это ваше внутренне дело, вы должны определиться, что вам более выгоднее и лучше, насколько сегодня ваша экономическая модель пригодна для вступления в Евросоюз, или она более адаптирована пока к союзу в составе наших трех государств. Вы должны сами все это просчитать и определиться: и политическую мотивацию, и экономическую составляющую. Но, мне кажется, с учетом того, что Армения сегодня является членом СНГ, с учетом того, что она является активным участником военно-политического блока ОДКБ, она, как мне кажется, ближе к нашему союзу.
Но, тем не менее, и тот курс, который реализуется у вас со стратегическим направлением на Евросоюз, он тоже имеет право на жизнь. Определяться вам, одним словом.