7 Դեկտեմբեր 2011 - 09:46 AMT
Գյուրջիևի անվան ժող. նվագարանների համույթը 2012 թ-ին ելույթ է ունենալու մի շարք եվրոպական երկրներում: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց խմբի գեղարվեստական ղեկավար Լևոն Իսկէնյանը, առաջին համերգը սպասվում է փետրվարի 7-ին, որտեղ նրանք ներկայացնելու են իրենց արվեստը Մոսկվայի Պուշկինի անվան թանգարանում: Երկրորդ համերգը տեղի է ունենալու Շվեյցարիայում` Շտանցի փառատոնում: Այս համերգներով խումբը չի սահմանափակվելու և մայիսին ելույթ է ունենալու Բելգիայում և Իսպանիայում, հունիսին` Գերմանիայում և այլ երկրներում:
Գուրջիևի անվան ժող. նվագարանների համույթը հիմնադրվել է 2008թ. Լևոն Իսկէնյանի կողմից և իր առաջին համերգը տվել է Գյուրջիևի հայրենիքում` Գյումրիում: Բացի դրանից, խումբը ելույթ է ունեցել Հրազդանում, Չարենցավանում, Վանաձորում և այլ քաղաքներում: Նրանք ներկայացնում են հայազգի փիլիսոփա, երաժիշտ, պարուսույց, գրող Գ.Ի.Գյուրջիևի երաժշտությունը ժողովրդական գործիքներով:
Դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցավ համույթի նոր ձայնասկավառակի շնորհանդեսը: Ձայնասկավառակն արժանացել է ջերմ ընդունելության՝ ամբողջ աշխարհում, և միջազգային մամուլի հեղինակավոր անունների (ինչպես օրինակ BBC Music Magazine,The Guardian, The Financial times, The Independent, USA National public Radio NPR Music, Mitteldeutsche Zeitung,L’Unita,LA LIBERTÉ,The Wire) չափազանց բարձր գնահատականին։ Բրիտանական Songlines magazine-ն այն ընդգրկել է աշխարհի 10 լավագույն CD ալբոմների շարքում, Ավստրալիայի պետական ռադիոն սեպտեմբերին այն ճանաչել է շաբաթվա լավագույն ալբոմ։

7 Декабрь 2011 - 09:46 AMT
Ансамбль народных инструментов им. Гюрджиева в 2012 году выступит с гастролями в ряде европейских городов. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net художественный руководитель ансамбля Левон Искэнян, первый концерт состоится 7 февраля, ансамбль представит свое искусство в Москве в Музее им. Пушкина. Второй концерт состоится в Швейцарии на фестивале в Штансе. Этим концертом группа не ограничится, в мае ансамбль выступит в Бельгии и Испании, а в июне – в Германии и других странах.
6 декабря состоялась презентация нового альбома Ансамбля народных инструментов им. Гюрджиева. Альбом был удостоен самой высокой оценки известных мировых СМИ: BBC Music Magazine,The Guardian, The Financial times, The Independent, USA National public Radio NPR Music, Mitteldeutsche Zeitung, L’Unita, LA LIBERTÉ, The Wire и др. Британская Songlines magazine включила его в десятку лучших CD-альбомов мира. Государственное радио Австралии в сентябре признало его лучшим альбомом недели.