8 Դեկտեմբեր 2011 - 09:18 AMT
Ընդդիմադիր ՀԱԿ-ը ծրագրում է փետրվար-մարտ ամիսներին սկսել «ակտիվ, զանգվածային քաղաքական միջոցառումներ՝ նպատակ ունենալով իշխանափոխությունը և Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը: «Քաղաքական խնդիրների լուծումից հետո արդեն, կարելի է գնալ կամ արտահերթ, կամ հերթական ընտրությունների»,- հավելել է նա:
ՀԱԿ ներկայացուցչի խոսքով, հիմա ևս երկրում քաղաքական իրավճակը բարդ է, սակայն գալիք տարվա փետրվար-մարտ ամիսներին այն էապես կփոխվի: Նա նաև ներկայիս իշխանության վիճակը համեմատել է մարդու հետ, ով կանգնած է ծորուն ավազի վրա, իսկ ցանկացած շարժում ավելի է խորացնում վիճակը:
Ընդ որում, Շահնազարյանն ընդգծել է, որ «Կոնգրեսը դեմ է ցնցումներին: Մենք կողմնակից չենք «արաբական» սցենարի: Մեզ մոտ լինելու է «հայկական» սցենար, փորձն արդեն ունենք, հիշեք 1988-1991 թթ»:
Շահնազարյանը նաև նշել է, որ Կոնգրեսը պատրաստ է համագործակցել բոլոր քաղաքական ուժերի հետ, ովքեր կիսում են ՀԱԿ-ի արժեքային համակարգը և նույնպես ցանկանում են, որ երկրում հաստատվի օրինականություն և ժողովրդավարություն:

8 Декабрь 2011 - 09:18 AMT
Оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) планирует начать в феврале-марте “активные массовые политические мероприятия с целью смены власти и отставки президента Сержа Саргсяна". Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил представитель АНК Давид Шахназарян. “После решения политических проблем можно уже идти или на внеочередные или очередные выборы”,- добавил он.
По словам представителя АНК, и сейчас политическая ситуация в стране сложна, а к февралю-марту будущего года она существенно изменится. Он также сравнил нынешнее положение власти с человеком, стоящим на зыбучих песках, когда любое движение приводит лишь еще к большему погружению.
При этом Шахназарян подчеркнул, что конгресс против потрясений. "Мы не сторонники “арабского” сценария. У нас будет “армянский” сценарий, опыт у нас уже есть, вспомните 1988-1991 года”, – сказал он.
Шахназарян также добавил, что Конгресс готов к сотрудничеству со всеми политическими силами, которые разделяют ценностную систему АНК, и также хотят установления в стране законности и демократии.