8 Դեկտեմբեր 2011 - 09:49 AMT
Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսը՝ ՀԱԿ-ը, պատասխանի չի սպասում կոալիցիոն « Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից համագործակցության առաջարկի վերաբերյալ, որը հնչել է նոյեմբերի 25-ի հանրահավաքում ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից: «Մենք ոչ միայն ոչ մի պատասխան չենք սպասում, այլ նաև դրա ոչ մի ակնարկ չի էլ եղել»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը: Նրա խոսքով, Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությունն ընդամենը քաղաքական վերլուծություն էր, ոչ թե համագործակցության առաջարկ, իսկ «քաղաքական վերլուծություններին պատասխան չեն տալիս»:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ-ի և «Բարգավաճ Հայաստանի» միջև համագործակցության պայմաններին, Շահնազարյանը հայտարարել է, որ ԲՀԿ-ն պետք է հրաժարվի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ազդեցությունից, քաղաքական գնահատական տա ընտրություններին և 2008թ մարտյան դեպքերին, ինչպես նաև կիսի ՀԱԿ-ի արժեհամակարգը և պատրաստ լինի դառնալու արմատական ընդդիմություն:

Оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) не ждет ответа от коалиционной партии «Процветающая Армения» на предложение о сотрудничестве, которое прозвучало во время выступления лидера АНК Левона Тер-Петросяна на митинге 25 ноября. «Никакого ответа не только не ожидаем, но и намека на это не было», – заявил на пресс-конференции в Ереване представитель АНК Давид Шахназарян. По его словам, заявление Тер-Петросяна было лишь политическим анализом, а не предложением о сотрудничестве, «а на политические анализы ответы не дают».
Что касается условий для сотрудничества между АНК и «Процветающей Арменией» (ПА), то Шахназарян заявил, что ПА должна избавиться от влияния экс-президента Роберта Кочаряна, дать политическую оценку выборам и мартовским событиям 2008 года, а также разделять ценностную систему АНК и быть готовой стать радикальной оппозицией.