Հայաստանում իշխող կոալիցիան նոնսենս է, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ընդդիմադիր ՀԱԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը: Նա հավելել է, որ աշխարհի ոչ մի երկրում չկա այնպիսի բան, որ ճնշող մեծամասնություն ունեցող խորհրդարանական կուսակցությունը գնա այլ կուսակցության հետ կոալիցիայի ձևավորման:
Շահնազարյանի խոսքով, իշխանությունը միևնույն է մնաց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ձեռքում, իսկ կոալիցիան նրան անհրաժեշտ է նրա համար, որպեսզի այլ քաղաքական ուժերի հետ կիսի պատասխանատվությունը: «Կոալիցիայի բոլոր ներկայիս և նախկին անդամները, բոլոր խորհրդարանական կուսակցությունները, բացի «Ժառանգությունից» պատասխանատվություն են կրում»,- ընդգծել է նա:
Շահնազարյանը հավելել է, որ իշխանության՝ կոալիցիա ստեղծելու պատճառներից է հանդիսանում «կերակրամանը կիսելու» ցանկությունը, ինչպես նաև այն, որ կոալիցիոն կուսակցությունները կիսում են ՀՀԿ-ի արժեհամակարգը:
Այժմ Հայաստանում իշխող կոալիցիան ձևավորվել է 2008թ, որի կազմի մեջ մտնում են ՀՀԿ, «Բարգավաճ Հայաստանը», «Օրինաց երկիրը» և ՀՅԴ-ն: 2009թ ապրիլին Դաշնակցությունը դուրս եկավ կոալիցիայից՝ բողոքելով հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման դեմ:

Правящая коалиция в Армении является политическим нонсенсом, заявил на пресс-конференции в Ереване представитель оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Давид Шахназарян. Он добавил, что ни в какой стране мира нет такого, чтобы обладающая подавляющим большинством в парламенте партия шла на формирование коалиции с другими партиями.
По словам Шахназаряна, власть все равно осталась в руках Республиканской партии Армении (РПА), а коалиция ей нужна для того, чтобы разделить с другими политическими силами ответственность. «Все нынешние и бывшие члены коалиции, все парламентские партии за исключением «Наследия» несут ответственность», – подчеркнул он.
Шахназарян добавил, что другими причинами, побудившими власти к созданию коалиции, является желание «разделить кормушку», а также то, что коалиционные партии делят ценностную систему РПА.
Правящая сейчас в Армении коалиция была образована в марте 2008 года в составе РПА, “Процветающей Армении”, “Оринац еркир” и АРФ Дашнакцутюн. В апреле 2009 года Дашнакцутюн вышла из коалиции, протестуя против подписания армяно-турецких протоколов.