8 Դեկտեմբեր 2011 - 10:31 AMT
«Ես ինձ պատասխանատու եմ զգում և պահպանում եմ հավատարմությունը Հայաստանի ու Իտալիայի միջև հարաբերությունների բարելավմանը»,-հայտարարել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինին PanARMENIAN.Net-ի հետ հարցազրույցում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է նա պատկերացնում երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը, դեսպանը նշել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում մի քանի հիմնական ուղղություն է առանձնացրել: «Այժմ ես աշխատում եմ Հայ-իտալական ձեռներեցների ասոցիացիայի ստեղծման նախագծի վրա»,-ասել է նա:
Դեսպանն ընդգծել է, որ դա լավ հիմք կծառայի կրթության ու մշակույթի ոլորտում հետագա համագործակցության համար: Դեսպանը հավելել է, որ մի շարք իտալացի ձեռներեցներ արդեն ցանկություն են հայտնել համագործակցություն սկսել: «Ես կապվել եմ մի քանի գործարարների հետ, որոնք ողջունել են ասոցիացիայի ստեղծման գաղափարը, ինչն արդեն իսկ խորհրդանշում է առկա հարաբերությունների մակարդակը: Այդ նախագծից հետո մենք կկարողանանք ընդլայնել դաշտը ու ծրագրեր սկսել ուսանողների փոխանակման, համատեղ համաժողովների, ցուցահանդեսների կազմակերպման ուղղությամբ և այլն»,-ամփոփել է Սկապինին: Ասոցիացիայի ստեղծման աշխատանքները կսկսվեն 2012թ. սկզբում, և մոտ ապագայում կմեկնարկեն:-

8 Декабрь 2011 - 10:31 AMT
“Я чувствую себя ответственным и сохраняю приверженность относительно укрепления двусторонних отношений между Арменией и Италией”, – заявил посол Италии в Армении Бруно Скапини в интервью PanARMENIAN.Net.
Отвечая на вопрос как он представляет дальнейшее развитие двусторонних отношений, посол заметил, что в течение своего пребывания уже выделил несколько основных направлений. “Сейчас я работаю над проектом по созданию армяно-итальянской Ассоциации предпринимателей”, – сообщил он.
Посол подчеркнул, что это станет хорошей основой, для дальнейшего сотрудничества в других сферах, как образование и культура. При этом посол добавил, что ряд итальянских предпринимателей уже высказали желание начать сотрудничество. “Я связался с некоторыми бизнесменами, которые приветствовали идею создания ассоциации, что уже символизирует уровень существующих отличных отношений. После этого проекта, мы сможем расширить спектр и начать программы по обмену студентами, организации совместных форумов и выставок т.д.”, – резюмировал Скапини.
Работы по созданию ассоциации будут начаты в начале 2012г., и в скором будущем будет дан старт программе.