8 Դեկտեմբեր 2011 - 12:30 AMT
«Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը այսօր խորհրդարանի կողմից հաստատված 2012թ պետբյուջեն բնութագրել է որպես «նախընտրական բյուջե»: «Դա բյուջե է, որի միջոցով, ելնելով նախընտրական տրամաբանությունից, փորձ է արվում լուծել այն խնդիրները, որոնք չեն լուծվել այս 4 տարիների ընթացքում»,- հայտնել է նա PanARMENIAN.Net –ի թղթակցին:
Նրա խոսքով, նոր բյուջեն բոլորովին հուսադրող չէ և ցույց չի տալիս, որ Հայաստանը դուրս է եկել ճգնաժամային և ոչ կայուն փուլից՝ արտագաղթի և աղքատության պայմաննեում: «Եվ այս տեսակետից չի կասեցնում այդ վտանգավոր միտումներից և ոչ մեկը»,- նկատել է նա:
Ինչ վերաբերում է հետագա բյուջեի կատարողականին, ապա ըստ Սաֆարյանի, իշխանություններն ինչպես միշտ դա կարող են անել արտաքին պարտքի հաշվին: «Եթե անգամ չկարողանան ապահովել եկամտային մասը, կվարվեն այնպես, ինչպես վարվել են առաջ՝ կմեծացնեն արտաքին պարտքը: Եվ կլուծեն խնդիրը՝ թքած ունենալով նրա վրա, թե ինչպես է մարվելու այդ պարտքը»,- հեգնանքով նկատել է նա:
Համաձայն 2012 թ Հայաստանի պետբյուջեի վերջնական տարբերակի, եկամտային մասը կկազմի 911.6 մլրդ դոլար, ծախսային մասը՝ 1044.1 մլրդ դոլար, իսկ դեֆիցիտը՝ 132.5 մլրդ դոլար: ՀՆԱ-ի և դեֆիցիտի հարաբերակցության ցուցնաիշը կանխատեսվում է 3,1% 2011թ 3.95% դիմաց:
Բացի այդ, 2012թ հարկային եկամուտների աճը 101 մլրդ դրամով ապահովելու նպատակով, խորհրդարանն ընդունել է հարկային բարեփոխումների համապատասխան օրենսդիր փաթեթ: 2012 թ տնտեսության աճը ծրագրվում է 4,2% մակարդակում, գնաճը նախատեսվում է 4% շրջանակներում՝ (1.5% տատանումով) :

Глава парламентской фракции оппозиционной партии “Наследие” Степан Сафарян охарактеризовал принятый в четверг парламентом проект бюджета на 2012 год как “предвыборный бюджет”. “Это бюджет, которым сделана попытка, исходя из предвыборной логики, решить все те проблемы, котoрые не были решены за эти 4 года”, – заявил он корреспонденту PanARMENIAN.Net .
По его словам, новый бюджет совершенно не обнадеживает и не показывает, что Армения вышла из кризисного и нестабильного этапа в условиях бедности и эмиграции. “И в этом отношении не останавливает ни одну из этих опасных тенденций”, – заметил он.
Что касается исполняемости будущего бюджета, то по словам Сафаряна, власти могут как всегда выполнить его за счет увеличения внешнего долга. “Если даже не смогут обеспечить доходную часть, поступят так же, как поступали прежде – увеличат внешний долг. И решат проблему, наплевав на то, как этот долг будет погашен”, – заметил с иронией он.
Согласно окончательному варианту госбюджета Армении на 2012 год, доходная часть составит 911,6 млрд драмов, расходная часть – 1044,1 млрд драмов, а дефицит – 132,5 млрд драмов. Показатель соотношения дефицита к ВВП прогнозируется в размере 3,1% против запланированного на 2011 год 3,95%.
Помимо этого, с целью обеспечения роста налоговых поступлений в 2012 году на 101 млрд драмов парламент принял сопровождающий законодательный пакет налоговых реформ. В 2012 году рост экономики Армении запланирован на уровне 4,2%, инфляция предусмотрена в пределах 4% (плюс-минус 1,5%).