Դեկտեմբերի 20-25-ը Երևանում կանցնի ժամանակակից իտալական կինոյի շաբաթ: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինին:
«Մենք ողջունում ենք Երևանի «Համազգային» թատրոնի մեզ հետ համագործակցելու պատրաստակամությունը այս նախագծի շրջանակներում, որը, հուսով ենք, ավանդական կդառնա»,-ասել է նա:
Ընդ որում, դեսպանը նշել է, որ, ինչպես և նախորդ տարի, ծրագրի կազմակերպիչները կփորձեն համատեղել արվեստի մի քանի ուղղություններ, ստեղծելու համար ավելի խորը պատկերացում Իտալիայի կյանքի և արվեստի մասին:
Այս տարի կինոյի շաբաթվա բացմանը տեղի կունենա հայտնի իտալացի երաժիշտ Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկիի համերգը, ինչպես նաև Վահե Մելքոնյանի «Հյուրընկալ Հռոմ» լուսանկարչական ցուցահանդեսը:
«Իտալական կինոն իր յուրահատուկ դերն ունի կինեմատոգրաֆի աշխարհում: Այն մնում է եզակի, անկախ այսօրվա պայմաններից, մասնավորապես ԱՄՆ-ում կինոինդուստրիայի զարգացումից»,-ասել է դեսպանը:
Ըստ նրա, «նախագծի շրջանակներում ներկայացված ֆիլմերը ներկայացնում են իտալական կյանքի ողջ խճանկարը…երբեմն ողբերգական, երբեմն սենտիմենտալ»: Հենց դա է իտալական ֆիլմերի հիմնական առանձնահատկությունը՝ նրանց սոցիալական ուղղվածությունը:

8 Декабрь 2011 - 12:54 AMT
20-25 декабря в Ереване пройдет неделя современного итальянского кино. Об этом журналистам сообщил посол Италии в Армении Бруно Скапини.
“Мы приветствуем готовность ереванского театра “Амазгаин” сотрудничать с нами в рамках данного проекта, который, надеемся, станет традиционным”, – заметил он.
При этом посол отметил, что, как и в прошлом году, организаторы программы попытаются совместить несколько разных течений искусства для создания более глубокой и широкого представления о жизни и искусстве Италии.
Так, в этом году в ходе открытия Недели кино пройдет концерт известного итальянского музыканта, маэстро Марио Стефано Пьетродарки, а также открытие фотовыставки армянского фотографа Ваге Мелконяна “Гостеприимный Рим”. “Итальянское кино имеет свою особую роль и предназначение в мире кинематографии. Оно остается уникальным, несмотря на сегодняшние условия, в частности, развитие киноиндустрии в США”, – подчеркнул посол.
По его словам, “картины, представленные в рамках проекта, своеобразное панно итальянской жизни, ее отдельных выражений… иногда трагичных, иногда сентиментальных”. Именно это является основной особенностью итальянских картин – их социальная направленность.
В ходе просмотров в начале будут проводиться презентации картины со стороны кинокритика Сары Налбандян. Вход на все просмотры – свободный.