8 Դեկտեմբեր 2011 - 16:37 AMT
Հայաստանի և Լիբանանի միջև հարաբերություններն այժմ բարձր մակարդակում են, և մենք այստեղ ենք ժամանել, որպեսզի այն իդեալականի հասցնենք, դեկտեմբերի 8-ին Երևանում պաշտոնական ընդունելության ժամանակ այդ մասին հայտնել է Լիբանանի նախագահ Միշել Սուլեյմանը:
Հայ և լիբանանցի ժողովուրդները շատ ընդհանուր բան ունեն պատմական տեսակետից, նշել է նախագահը` հավելելով, որ բարձր է գնահատում երկու երկրների միջև առկա ամուր կապերը: Բացի այդ, Լիբանանի նախագահի խոսքով, այս այցի արդյունքում ստորագրվելիք պայմանագրի շնորհիվ, համագործակցությունը շատ առումներով կխորանա: «Մասնավորապես, դա վերաբերում է զբոսաշրջության ոլորտին: Այդպես, Բեյրութ-Երևան ուղիղ չվերթը կարող է հայ-լիբանանյան հարաբերությունների ամրապնդման լավ միջոց դառնալ»,- ընդգծել է նա:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Լիբանանի նախագահ Միշել Սուլեյմանը: Այցի ընթացքում Սուլեյմանը հանդիպումներ կունենա Սերժ Սարգսյանի, օրենսդիր և գործադիր մարմինների ղեկավարների, ինչպես նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ: Ծրագրվում է նաև հայ-լիբանանյան համագործակցության զարգացմանն ուղղված համաձայնագրեր ստորագրել:

Отношения между Арменией и Ливаном находятся сейчас на высоком уровне, и мы прибыли сюда, чтобы повысить его до идеального, об этом в Ереване 8 декабря на официальном приеме заявил президент Ливана Мишель Сулейман.
Армянские и ливанские народы имеют многое общего с исторической точки зрения, отметил президент, при этом добавив, что высоко оценивает существующие крепкие связи между двумя странами. Также, по словам президента Ливана, благодаря договору, который будет подписан в результате данного визита, сотрудничество во многом углубится. “В частности, это касается сферы туризма. Так, прямой авиарейс Бейрут-Ереван может стать хорошим способом укрепления армяно-ливанских отношений”, – подчеркнул он.
По приглашению президента Армении Сержа Саргсяна с официальным визитом в Армению прибыл президент Ливана Мишель Сулейман. В ходе визита Сулейман встретится с Сержем Саргсяном, руководителями законодательных и исполнительных органов, а также с Католикосом Всех Армян Гарегином II. Также планируется проведение церемонии подписания соглашений, направленных на развитие армяно-ливанского сотрудничества.