«Ես հուսով եմ, որ իրադրությունը Սիրիայում մոտ ժամանակներս կկայունանա առանց որևէ կողմնակի միջամտության երկրի ներքին գործերին»,- նշել է Լիբանանի նախագահ Միշել Սուլեյմանը` ելույթ ունենալով Երևանում իր պատվին կազմակերպված պաշտոնական ընդունելության ժամանակ:
Նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ Մերձավոր Արևելքում խաղաղությունը կարելի է ձեռք բերել բոլոր արաբական երկրների համատեղ ջանքերով:
Այս համատեքստում նախագահն անդրադարձել է նաև Լիբանանի ու Իսրայելի հարաբերություններում առկա լարվածությանը: «Մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերը, որպեսզի Իսրայելը կատարի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1701 բանաձևը, և հարաբերություններում առկա լարվածությունը մարի»,- նշել է Սուլեյմանը:
Բացի այդ, նախագահը ներկայացրել է նաև Լիբանանի ներքաղաքական խնդիրները` հաղորդելով, որ մոտ ժամանակներս Լիբանանը ծրագրում է սկսել երկրի նավթային և գազային պաշարների հանքարդյունահանումն ու վերամշակումը:

“Я надеюсь, что ситуация в Сирии стабилизируется в скором времени без какой-либо посторонней интервенции во внутренние дела страны”, – отметил президент Ливана Мишель Сулейман, выступая на официальном приеме в его честь в Ереване.
Президент выразил уверенность, что мир на Ближнем Востоке может быть достигнут совместными усилиями всех арабских стран.
В данном контексте, президент коснулся также напряженной ситуации в отношениях Ливана с Израилем. “Мы будем продолжать свои усилия, чтобы Израиль осуществил резолюцию Совбеза ООН 1701 и напряженность в отношениях спала”, – отметил Сулейман.
Кроме того, президент также представил внутриполитические вопросы Ливана, сообщив, что в скором времени Ливан планирует начать добычу и переработку нефтяных и газовых ресурсов страны.
Сразу после начала конфликта между Израилем и "Хизбаллой" 12 июля 2006 года мировое сообщество занялось поиском пути прекращения насилия. Усилия дипломатов из ООН, США, Евросоюза, России, арабских и мусульманских стран, а также Израиля и Ливана увенчались успехом 14 августа, когда, согласно резолюции ООН 1701, обе стороны прекратили огонь и начали отвод войск. Хотя напряженная ситуация между странами существует до сих пор.