Ռուսաստանում դեկտեմբերի 4 կայացած խորհրդարանական ընտրություններում « Եդինայա Ռոսիա» կուսակցությունը հավաքել է ձայների մոտավորապես 50%: ՌԴ ԿԸՀ վերջին տվյալների համաձայն, «Եդինայա Ռոսիան» կստանա պետդումայի 450 մանդատներից 238, ՌԴԿԿ՝ 92, « Սպրավեդլիվայա Ռոսիան»՝ 64, ԼԴԿ՝ 56:
Ինչպես և ժողովրդավարացման ճանապարհին գտնվող, սակայն ավտորիտար ռեժիմներ ունեցող շատ երկրներում, այնպես էլ Ռուսաստանում վերջին ընտրությունները ցույց տվեցին, թե որքան անպաշտպան է մարդը նման պայմաններում և ինչ է պատահում նրա հետ, երբ փորձ է արվում կազմակերպել բողոքի ակցիաներ` կեղծված ընտրությունների և երկրում տեղի ունեցող անօրինականությունների դեմ: Մենք` Հայաստանում նմանատիպ դրսևորումների դեմ հանդես եկող քաղաքացիներս, մեր վրդովմունքն ենք հայտնում ժողովրդավարացման գործըթնացների ջատագովներին բանտերը նետելու քաղաքականության դեմ, անկախ նրանից, թե որտեղ է դա տեղի ունենում` Մոսկվայում, Կահիրեում, Մինսկում, թե Մոգադիշոյում:
Շաբաթ օրը` դեկտեմբերի 10-ին ժամը 12:00-ին ՌԴ դեսպանության դիմաց պահանջելու ենք ընդդիմության առաջնորդների և ընդդիմադիր հասարակական գործիչների անհապաղ ազատ արձակում, նրանց կողմից կազմակերպվող խաղաղ ցույցերի և երթերի թույլատրում, ինչպես նաև ազատ խոսքի դեմ սանձազերծված ապօրինի քաղաքականության դադարեցում: Ռուսատանում անցկացված ընտրությունների մասին իրենց դժգոհությունն են հայտնել ԱՄՆ և մի շարք եվրոպական երկրներ:

10-го декабря в 12:00 в Ереване напротив российского посольства пройдет акция в поддержку митингующих в Москве, которые протестуют против нарушений во время выборов в Госдуму. К мероприятию “Свободные граждане за свободных граждан” в социальной сети Facebook уже присоединились больше полусотни человек.
“Мы выражаем свое возмущение по поводу арестов тех оппозиционных деятелей, которые выступают за демократические процессы, независимо от того, где это происходит – в Москве, Каире, Минске или Могадишо”, – говорится в заявлении организаторов акции.
В субботу в Москве пройдет многотысячной митинг недовольных выборами в Госдуму РФ. Согласно заявлениям организаторов митинга, в нем примут участие несколько десятков тысяч человек.
Парламентские выборы в России прошли 4 декабря. Правящая "Единая Россия" набрала почти 50% голосов. По последним данным ЦИК РФ, "Единая Россия" получит примерно 238 из 450 мандатов в новой Госдуме, КПРФ – 92, "Справедливая Россия" – 64, ЛДПР – 56 мандатов.
Недовольная итогами выборов оппозиция начала проводить акции протеста, заявляя о многочисленных нарушениях, во время которых были задержаны сотни протестующих.