Երևանում ՌԴ դեսպանատան դիմաց ակցիա է ընթանում ի աջակցություն Մոսկվայում հանրահավաքի դուրս եկած մարդկանց, որոնք բողոքում են Պետդումայի ընտրությունների ժամանակ թույլ տված խախտումներից: «Ազատ քաղաքացիները հանուն ազատ քաղաքացիների» ակցիային մասնակցում է 20 մարդ, որոնց ոստիկանությունը թույլ չի տվել մոտենալ շենքին, և նրանք իրենց ակցիան անց են կացնում դիմացի փողոցում: Հանրահավաքի մասնակիցների կողմից բանակցությունները վարում էր մի քանի հայկական բուհերի դասախոս Սամվել Կարաբեկյանը: Ինչպես նա ասել է լրագրողներին, ակցիայի նպատակն է աջակցել հանրահավաքի մասնակիցներին Մոսկվայում:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, թե ինչու ընդդիմության ղեկավարները չեն միացել միջոցառմանը, Կարաբեկյանն ասել է, որ իր անձնական կարծիքն է հայտնում, իսկ ընդդիմության կարծիքն արդեն քաղաքական հարց է և կապված է ՌԴ-ում ընտրությունների արդյունքների մանրակրկիտ քննության հետ:
Ակտիվիստների հետ է նաև Հելսինկյան ասոցիացիայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը: Շաբաթ օրը Մոսկվայում բազմահազարանոց հանրահավք տեղի կունենա, որին ակնկալվում է տասնյակ հազարավոր մարդկանց մասնակցությունը:
Պետդումայի ընտրությունները տեղի ունեցան դեկտեմբերի 4-ին: Իշխող «Միասնական Ռուսաստանը» հավաքել է ձայների գրեթե 50 տոկոսը:
Արդյունքներից դժգոհ ընդդիմությունը սկսեց բողոքի ակցիաներ կազմակերպել, հարյուրավոր մարդիկ ձերբակալվել են: Իրենց դժգոհությունը Ռուսաստանում կայացած ընտրությունների վերաբերյալ հայտնել են ԱՄՆ-ն ու մի շարք եվրոպական երկրներ:

В Ереване напротив российского посольства проходит акция в поддержку митингующих в Москве, которые выступают против нарушений во время выборов в Госдуму. Мероприятие “Свободные граждане за свободных граждан” собрало около 20 человек, которые не смогли пройти к зданию, и в результате переговоров с Полицией перешли на улицу напротив здания посольства и сейчас проводят свою акцию там. Со стороны митингующих переговоры вел активист, преподаватель нескольких армянских вузов Самвел Карабекян. Как он сказал журналистам, это акция проходит против массовых нарушений во время выборов в Госдуму РФ и в поддержку активистов в Москве.
На вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, почему руководители армянской оппозиции не присоединились к этому мероприятию, Карабекян ответил, что он выражает свое личное мнение, а мнение армянской оппозиции это уже политический вопрос и связан с тщательным расследованием результатов выборов в России.
С активистами также находится глава Ванадзорского офиса Хельсинкской Ассоциации Артур Сакунц.
В субботу в Москве пройдет многотысячной митинг недовольных выборами в Госдуму РФ. Согласно заявлениям организаторов митинга, в нем примут участие несколько десятков тысяч человек.
Парламентские выборы в России прошли 4 декабря. Правящая "Единая Россия" набрала почти 50% голосов. По последним данным ЦИК РФ, "Единая Россия" получит примерно 238 из 450 мандатов в новой Госдуме, КПРФ – 92, "Справедливая Россия" – 64, ЛДПР – 56 мандатов.
Недовольная итогами выборов оппозиция начала проводить акции протеста, заявляя о многочисленных нарушениях, во время которых были задержаны сотни протестующих.