10 Դեկտեմբեր 2011 - 14:15 AMT
ՀՀ նախագահն Իտալիայում կբացի «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսը` նվիրված հայ գրատպության 500-ամյակին
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 12-15-ը աշխատանքային այցով կմեկնի Իտալիայի Հանրապետություն և Վատիկան: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը, այցի շրջանակներում նախագահը հանդիպումներ կունենա Հռոմի պապ Բենեդիկտոս XVI-ի, Իտալիայի նախագահ Ջորջիո Նապոլիտանոյի, Խորհրդարանի պատգամավորների պալատի նախագահ Ջանֆրանկո Ֆինիի, Վատիկանի պետքարտուղար Կարդինալ Տարչիցիո Բերտոնեի, Հռոմի քաղաքապետ Ջանի Ալեմանոյի հետ: Հռոմում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի նաև Բրասկի թանգարանում բացված «Դվին. Հայաստանի մայրաքաղաքը Եվրոպայի և Ասիայի միջև» խորագրով ցուցահանդես:
Հանրապետության ղեկավարը Վենետիկում կմասնակցի երկու երկրների նախագահների բարձր հովանու ներքո բացվող «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսին, որը նվիրված է հայ գրատպության 500-ամյակին:
Սերժ Սարգսյանը Վենետիկում հանդիպում կունենա Մխիթարյան միաբանության անդամների և Իտալիայի հայ համայնքի ավելի քան երկու տասնյակ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսված է նաև Հանրապետության ղեկավարի հանդիպումը «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսի բացման առիթով աշխարհի տարբեր երկրներից Իտալիա ժամանած հայագետների հետ:
Սերժ Սարգսյանը կայցելի նաև Վենետիկի քաղաքապետարան, որտեղ ներկա կգտնվի Երևանը և Վենետիկը քույր քաղաքներ հռչակելու գործընթացն սկսելու վերաբերյալ երկու քաղաքների միջև համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը: Այցի շրջանակներում նախագահը հանդիպում կունենա նաև Իտալիայի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Президент Армении Серж Саргсян отправится 12-15 декабря с рабочим визитом в Италию и Ватикан. Как сообщает пресс-служба президента, в рамках визита Серж Саргсян встретится с Папой Римским Бенедиктом XVI-м, с президентом Италии Джорджио Наполитано, со спикером нижней палаты итальянского парламента Джанфранко Фини, госсекретарем Ватикана кардиналом Тарчицио Бертоне и мэром Рима Джани Алемано.
В Риме президент также посетит открывшуюся в музее Браски выставку “Двин; столица Армении между Европой и Азией”.
В Венеции Серж Саргсян примет участие в открывающейся под патронажем президентов двух стран выставке “Армения: печать цивилизаций”, которая посвящена 500-летию книгопечатания в Армении. В Венеции президент встретится с членами ордена Мхитаристов и представителями более двух десятков армянских организаций Италии,а также с прибывшими со всего мира в Италию для участия в выставке “Армения: печать цивилизаций” армяноведами. В мэрии Венеции Серж Саргсян будет присутствовать при подписании соглашения о начале процесса по признанию Еревана и Венеции городами-побратимами.