Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 12-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Իտալիայի Հանրապետություն և Վատիկան: Այցը կտևի մինչև դեկտեմբերի 15-ը: Այցի շրջանակներում Հանրապետության ղեկավարը հանդիպումներ կունենա Հռոմի պապ Բենեդիկտոս XVI-ի, Իտալիայի նախագահ Ջորջիո Նապոլիտանոյի, Խորհրդարանի պատգամավորների պալատի նախագահ Ջանֆրանկո Ֆինիի, Վատիկանի պետքարտուղար Կարդինալ Տարչիցիո Բերտոնեի, Հռոմի քաղաքապետ Ջանի Ալեմանոյի հետ:
Հռոմում նախագահ Սերժ Սարգսյանը կայցելի նաև Բրասկի թանգարանում բացված «Դվին. Հայաստանի մայրաքաղաքը Եվրոպայի և Ասիայի միջև» խորագրով ցուցահանդես:
Հանրապետության ղեկավարը Վենետիկում կմասնակցի երկու երկրների նախագահների բարձր հովանու ներքո բացվող «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսին, որը նվիրված է հայ գրատպության 500-ամյակին:
Սերժ Սարգսյանը Վենետիկում հանդիպում կունենա Մխիթարյան միաբանության անդամների և Իտալիայի հայ համայնքի ավելի քան երկու տասնյակ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսված է նաև Հանրապետության ղեկավարի հանդիպումը «Հայաստան. Քաղաքակրթության դրոշմներ» ցուցահանդեսի բացման առիթով աշխարհի տարբեր երկրներից Իտալիա ժամանած հայագետների հետ:
Սերժ Սարգսյանը կայցելի Վենետիկի քաղաքապետարան ևս, որտեղ ներկա կգտնվի Երևանը և Վենետիկը քույր քաղաքներ հռչակելու գործընթացն սկսելու վերաբերյալ երկու քաղաքների միջև համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը:
Այցի շրջանակներում Նախագահը հանդիպում կունենա նաև Իտալիայի գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ, հայտնում է նախագահի մամլո ծառայությունը:

Президент Армении Серж Саргсян с 12 по 15 декабря с рабочим визитом отбыл в Итальянскую Республику и в Ватикан. В рамках Серж Саргсян встретится с Папой Римским Бенедиктом XVI, президентом Италии Джорджио Наполитано, председателем Палаты депутатов парламента Джанфранко Фини, госсекретарем Ватикана Кардиналом Тарчицио Бертоне, мэром Рима Джани Алемано.В Риме Серж Саргсян посетит также выставку «Двин: Столица Армении между Европой и Азией», которая открыта в Музее Рима в палаццо Браски.
Президент Армении в Венеции примет участие в отрывающейся под высоким покровительством президентов двух стран выставке «Армения. Печати цивилизации», которая посвящена 500-летию армянского книгопечатания.
Серж Саргсян в Венеции встретится с членами Ордена Мхитаристов и представителями более чем двух десятков организаций армянской общины Италии. Намечена также встреча главы Республики с учеными арменоведами, прибывшими в Италию из разных стран мира по случаю открытия выставки «Армения. Печати цивилизации».
Глава армянского государства посетит также мэрию Венеции, где будет присутствовать на церемонии подписания соглашения о начале процесса провозглашения Еревана и Венеции городами-побратимами.
В рамках визита Серж Саргсян встретится также с представителями делового сообщества Италии, сообщает пресс-служба главы армянского государства.