Դեկտեմբերի 12-ին Հայաստանի նկարիչների միության ցուցասրահում տեղի կունենա«Հայացք. Հայաստանի ժամանակակից արվեստը» պատկերագրքի շնորհանդեսը և նրանում ներառված 36 ժամանակակից հայ արվեստագետների գործերի ցուցահանդեսի բացումը: Պատկերագիրքը տպագրվել է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, UNDP մշական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գերչևան մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ պատկերագրքի ստեղծումը հետապնդում է երեք նպատակ` ներկայացնել ժամանակակից արվեստի ներկայացուցիչներին, ներկայացնել նրանց միջազգային շուկայում և Հայաստանը ներկայացնել աշխարհին: Այն նվիրված է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20 ամյակին:
Ցուցահանդեսի համադրող Լիլիթ Սարգսյանը խոսելով նկարիչների ընտրության մասին, ասաց, որ պատկերագրքում ընդգրկված են բացառապես հայաստանաբնակ և մեծամասամբ երիտասարդ ստեղծագործողների աշխատանքներ:
Պատկերագրքի հեղինակն է իտալաբնակ լրագրող և արվեստի մեկնաբան Ասիեհ Լ. Նասսեհի Ջավանը:
Յուրաքանչյուր արվեստագետի համար պատկերագրքում հատկացված է 4 էջ` որից առաջինում նկարչի կենսագրականն է, մյուս երեք էջերում` մեկական կամ երկուական աշխատանքներն են: Այն լույս է տեսել 1000 օրինակով:
Պատկերագրքում ընդգրկված արվեստագետներն են` Անիտա Առաքելյանը, Արման Գրիգորյանը, Արևիկ Արևշատյանը, Ռուբեն Գրիգորյանը, Գևորգ Սարգսյանը (Ճալա), Գրիգոր Խաչատրյանը և այլն:

12 декабря в павильоне Союза художников Армении состоялась презентация иллюстрированной книги “Взгляд: Современное искусство Армении”, а также выставка работ армянских деятелей искусства, вошедших в нее. Книга напечатана при содействии офиса ООН в Армении и Министерства культуры РА. Постоянный координатор ООН в Армении, постоянный представитель Дафина Герчева во время пресс-конференции отметила, что создание иллюстрированной книги преследовало цель представить современных деятелей искусства как в Армении, так и за рубежом, а также еще раз представить Армению миру. Книга посвящена 20-летию независимости Армении. Координатор выставки Лилит Саркисян, говоря об отборе художников, сказала, что в иллюстрированную книгу вошли работы исключительно молодых художников, проживающих в Армении.
Автор книги – проживающий в Италии журналист и критик искусства Асиех Л. Нассех Джаван. Каждому деятелю искусства в книге отведены 4 страницы, на первой странице помещена биография художника, на остальных трех – по 1-2 работы художника. Книга вышла тиражом 1000 экземпляров.
Художники, чьи работы вошли в книгу – это Анита Аракелян, Арман Григорян, Аревик Аревшатян, Рубен Григорян, Геворк Саркисян (Чала), Григор Хачатурян и др.