12 Դեկտեմբեր 2011 - 11:49 AMT
Հայաստանի կառավարությունը երկարաժամկետ աշխատանք է տանում, ուղղված աղքատության դեմ պայքարին, քանի որ աղքատ ընտանիքներում առաջին հարվածի տակ երեխաներն են հայտնվում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կարինե Աճեմյանը: Ըստ նրա, կառավարության առաջնայնությունների ցանկում է մանկատների բեռնաթափումը՝ խնամակալ ընտանիքների ինստիտուտի ստեղծման միջոցով: Նա նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը ֆինանսական օժանդակություն է հատկացնում այն ընտանիքներին, որտեղ մանկատան սաներ են բնակվում: Աճեմյանը նշել է նաև, որ այդ քաղաքականությունը երկարաժամկետ է:
Իր հերթին «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Անահիտ Բախշյանը նշել է, որ տարիներ շարունակ խնամակալ ընտանիքների թիվը չի աճում: «2008, 2009, 2010, 2011 և 2012թթ. բյուջեում ասվում է 22 ընտանիքների մասին, դրանց քանակը չի ավելանում»,-ասել է նա: Ըստ նրա, օրենսդրական դաշտը չի նպաստում խնամակալ ընտանիքների աճին:

Правительство Армении ведет продолжительную работу, направленную на борьбу с бедностью, так как в бедных семьях первый удар получают дети. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила член Республиканской партии Армении Карине Ачемян. По ее словам, в приоритеты правительства входит уменьшить количество детей, находящихся в детдомах, путем создания института опекунских семей. В этом контексте она заметила, что правительство РА предоставляет финансовую помощь тем семьям, в которых живут дети из детдомов. Ачемян также отметила, что данная политика будет иметь продолжительный характер.
В свою очередь, член партии «Наследие» Анаит Бахшян отметила, что в течение многих лет количество опекунских семей не увеличивается. «В бюджете 2008, 2009, 2010, 2011 и 2012 гг. написано о 22 семьях, и их число не увеличивается», – подчеркнула она. По ее словам, законодательное поле страны не способствует увеличению опекунских семей.