13 Դեկտեմբեր 2011 - 06:03 AMT
Դեկտեմբերի 16-ին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան) «Արամ Խաչատրյան» համերգասարհում հանդես կգա բացառիկ ծրագրով ` անգլիացի հայտնի կոմպոզիտոր Գուստավ Հոլսթի «Մոլորակներ» սյուիտով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեցին նվագախմբից:Այն ներկայացվելու է կոմպյուտերային գրաֆիկայի ուղեկցությամբ: Սյուիտն, առհասարակ, քիչ է կատարվում նվագխմբերի կողմից:
Այն կազմված է 7 պոեմներից` Արեգակնային համակարգի հայտնի 7 մոլորակների թվին համապատասխան (բացառությամբ Երկիր մոլորակի): Առաջինը Մարս մոլորակն է` որպես պատերազմի մունետիկ, երկրորդը`Վեներան` խաղաղության մունետիկը, երրորդը`Մերկուրին` թևավոր դեսպանորդը, այնուհետև Յուպիտերը` ուրախություն պարգևող, Սատուրնը ` ծերության մունետիկ, Ուրանը` հրաշագործ և խորհրդավոր Նեպտունը:
Համերգին մասնակցելու է նաև «Հովեր» կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար Սոնա Հովհաննիսյան): Համակարգչային գրաֆիկայի ռեժիսորն է Սուքիաս Թորոսյանը, իսկ գրաֆիկայի հեղինակը` Անդրանիկ Թորոսյանը:

16 декабря Государственный филармонический оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян) в концертном зале им. Арама Хачатуряна выступит с исключительной программой – сюитой “Планеты” известного английского композитора Густава Холста. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в оркестре.
Концерт будет сопровождаться компьютерной графикой. Сюита довольно редко исполняется оркестрами.
Она состоит из 7 поэм, соответствующих названиям 7 планет Солнечной системы (за исключением Земли), а Плутон – тогда ещё не открыли и теперь это уже и не планета. Первая поэма – Марс, несущий войну, вторая – Венера, несущая мир, третья – Меркурий, крылатый посланник, затем Юпитер, приносящий радость, Сатурн – несущий старость, Уран – маг и Нептун – мистический и загадочный.
В концерте также примет участие Камерный хор “Овер” ( художественный руководитель и хормейстер Сона Ованнисян). Режиссер компьютерной графики – Сукиас Торосян, а автор графики – Андраник Торосян.