14 Դեկտեմբեր 2011 - 05:33 AMT
Այս տարվա մարտին վախճանված հոլիվուդյան լեգենդար կինոաստղ Էլիզաբեթ Թեյլորի սիրած ադամանդը երեքշաբթի օրը վաճառվել է Նյու Յորքում Christie's աճուրդում ավելի քան 8,8 մլն դոլարով, հայտնում է առևտրի տունը: Այդ մատանին դերասանուհու լեգենդար հավաքածուի թոփ-լոտն էր:
Մաքրագույն անգույն ադամանդը ավելի քան 33 կարատ քաշով գնահատվել է փորձագետների կողմից 2,5-3,5 մլն դոլարով, հայտնում է առևտրային տունը: Մատանին Թելորին էր նվիրել ամուսինը՝ Ռիչարդ Բարտոնը:
Ինչպես գրում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը, մատանին 20-րդ դարի սկզբում պատկանում էր Վերա Կրուպին՝ գերմանացի արդյունաբերող Ալֆրեդ Կրուպի կնոջը, որը ֆաշիստական Գերմանիայի զենքի խոշորագույն մատակարարներից էր: Բարտոնը գնել էր քարը Նյու Յորքի աճուրդում 1968թ. 307 հազար դոլարով և նվիրել է կնոջը Kalizma նավի վրա:
Թեյլորի նախընտրած ադամանդը դասվում է այնպիսի եզակի մաքուր քարերի կարգին, իչպիսիք են «Կուլինան-1»-ն ու «Կոհինուրը», որոնք զարդարում են Բրիտանական կայսրության գավազանն ու թագը:
Անգլիայի արքայադուստր Մարգարեթը մի անգամ ասել է կինոաստղին, որ նման մեծ ադամանդ կրելը «շատ վուլգար է»՝ խնդրելով սակայն փորձել այն: Թեյլորը պնդում էր, որ սիրում է քարը «այն էմոցիաների հետ, որոնք նա առաջացնում է»:

14 Декабрь 2011 - 05:33 AMT
Любимое кольцо с бриллиантом, которое носила легендарная голливудская кинозвезда Элизабет Тейлор , скончавшаяся в марте этого года, продан во вторник вечером в Нью-Йорке на торгах Christie's более чем за $8,8 миллиона, сообщает торговый дом. Это кольцо было топ-лотом легендарной коллекции актрисы.
Чистейший бесцветный бриллиант размером более 33 карата был оценен экспертами аукционного дома в сумму 2,5-3,5 миллиона долларов. Кольцо Тейлер подарил ее супруг Ричард Бартон.
Как пишет РИА Новости, кольцо в начале XX века принадлежало Вере Крупп, жене немецкого промышленника Альфреда Круппа, одного из ведущих поставщиков вооружения для фашистской Германии. Бартон купил камень на аукционе в Нью-Йорке в 1968 году за 307 тысяч долларов и вручил жене на подаренной им же яхте Kalizma. Любимый бриллиант Тейлор относится к категории уникально чистых камней как "Куллинан-1" или "Кохинур", украшающие скипетр и корону Британской империи.
Английская принцесса Маргарет однажды сказала кинозвезде, что носить такой громадный бриллиант "очень вульгарно", тут же попросив его примерить. Тейлор уверяла, что любит камень за "силу эмоций, которые он вызывает".