14 Դեկտեմբեր 2011 - 06:49 AMT
Հայաստանի Պաշտպանության նախարարությունում դեկտեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի ամփոփիչ նիստը` հանձնաժողովի նախագահ, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ: Ինչպես հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը, նիստի ընթացքում քննարկվել են 2011 թվականին կատարված աշխատանքները և 2012 թվականի աշխատանքային ծրագիրը: Հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքները և հանդես եկել առաջարկություններով: Փաստելով, որ հանձնաժողովի աշխատանքները թեև դանդաղ, բայց որոշակի արդյունք են տվել 2011թվականի ընթացքում` նիստի մասնակիցները արձանագրել են, որ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներից տարվա ընթացքում Հայաստան է վերադարձել Արթուր Բադալյանը, ևս երեք հայ ռազմագերիների ադրբեջանական կողմը ուղարկել է երրորդ երկիր: 2011թվականի ընթացքում հայկական կողմը Ադրբեջանին է վերադարձրել մեկ ռազմագերու, ևս մեկին էլ ուղարկել է երրորդ երկիր:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր ամփոփիչ խոսքում նշել է, որ 2012թվականին հանձնաժողովը միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունը ավելի է խորացնելու` Ադրբեջանում գտնվող մյուս հայ գերիների վերադարձը ևս ապահովելու համար:
Նիստի ավարտին պաշտպանության նախարարի հրամանով հանձնաժողովի մի քանի անդամներ պարգևատրվել են պատվոգրերով և գերատեսչական մեդալներով:

13 декабря в Министерстве обороны Армении состоялось заключительное заседание комиссии по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших, под председательством министра обороны Армении Сейрана Оганяна. Как сообщает пресс-служба МО РА, в ходе заседания были обсуждены результаты деятельности комиссии за 2011 год и программа на 2012 год. Члены комиссии также в ходе заседания выступили с рядом предложений. Согласившись с тем, что работы комиссии хотя и медленно, но дали определенные результаты, участники комиссии отметили, что в течение года из удерживаемых в Азербайджане армянских пленных в Армению был возвращен Артур Бадалян, еще троих армянских военнослужащих азербайджанская сторона отправила в третьи страны. Касаясь армянской стороны, участники заседания сообщили, что в течение 2011 года армянская сторона вернула Азербайджану одного военнопленного, а еще одного отправила в третью страну.
В своем выступлении Сейран Оганян отметил, что в 2012 году комиссия более углубит свое сотрудничество с международными организациями для обеспечения возврата остальных армянских пленных, находящихся в Азербайджане.
К завершению заседания по указу министра обороны Армении несколько членов комиссии были награждены почетными грамотами и ведомственными медалям.