14 Դեկտեմբեր 2011 - 09:57 AMT
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը իրատեսական չի համարում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիան Ադրբեջան: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել է Հայկ Դեմոյանը, նման սցենարն անհնար է, հաշվի առնելով Գուրգեն Մարգարյանի սպանության աննախադեպությունը: Ըստ Դեմոյանի, չնայած հունգարական դատարանը կաշառելու Ադրբեջանի փորձերին, երկիրը չփոխեց իր դիրքորոշումն այդ հարցում: «Եթե Հունգարիան դիտարկեր Սաֆարովի էքստրադիցիայի հնարավորությունը, ապա դա կաներ դատավճռի կայացումից անմիջապես հետո: Ադրբեջանն արդեն 5 տարի է նույն երգն է երգում՝ փորձելով ամեն կերպ կաշառել Հունգարիային, սակայն, չեմ կարծում, որ դա կստացվի»,-ասել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը՝ հավելելով, որ ռեսուրսների պակասի պատճառով Բաքուն փորձում է իր բոլոր խնդիրները փողով լուծել: Դեմոյանը նաև վստահ է, որ Հունգարիան որևէ բան չի ձեռնարկի առանց Երևանին տեղյակ պահելու կամ Հայաստանի դիրքորոշումն այդ հարցում քննելու:
2006թ. Հայկ Դեմյանը եղել է ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչը Ռամիլ Սաֆարովի գործով դատավարությունում:
2004թ փետրվարի 19 Հայաստանի ԶՈւ զինծառայող, լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը, ով ՆԱՏՕ-ի կազմակերպած «Համագործակցություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում անգլերենի դասընթացներ էր անցնում Բուդապեշտում, քնած ժամանակ գազանաբար կացնահարվել է ադրբեջանցի սպա, ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից: 2006 թ ապրիլի 13 հայ սպային սպանողը Բուդապեշտի քաղաքացիական դատարանի կողմից դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման՝ առանց 30 տարիների ընթացքում ներման հնարավորության:

14 Декабрь 2011 - 09:57 AMT
Директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян не считает реальной экстрадицию убийцы армянского офицера Рамиля Сафарова в Азербайджан. Как заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Демоян, такой сценарий невозможен, учитывая беспрецедентность убийства Гургена Маркаряна. По словам Демояна, несмотря на попытки Азербайджана подкупить венгерский суд, страна не изменила свою позицию в этом вопросе. «Кроме этого, если бы Венгрия рассматривала возможность экстрадиции Сафарова, то она сделала бы это сразу после вынесения приговора. Азербайджан уже пять лет поет одну и ту же песню, пытаясь любым способом подкупить Венгрию, однако не думаю, что это у него получится», – отметил он, добавив, что из-за нехватки ресурсов Баку пытается решить все свою проблемы деньгами. Демоян также выразил уверенность, что Венгрия не предпримет каких-либо шагов без осведомления Еревана или рассмотрения позиции Армении в этом вопросе.
Айк Демоян в 2006 году был представителем Министерства обороны РА на судебном процессе по делу Рамиля Сафарова.
19 февраля 2004 года военнослужащий ВС Армении, лейтенант Гурген Маргарян, проходивший курсы английского языка, организованные в рамках программы НАТО "Партнерство во имя мира" в Будапеште, был зверски зарублен топором азербайджанским офицером, старшим лейтенантом Рамилем Сафаровым. 13 апреля 2006 года убийца армянского офицера был приговорен Будапештским городским судом к пожизненному заключению без права на амнистию в течение 30 лет. Убийца армянского офицера считается в Азербайджане национальным героем.