ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միության Վարչության խորհրդի որոշմամբ Արտաշատում առաջիկայում կբացվի Ռուսական գրքի հաջորդ տունը: Դրա համար Արտաշատի կենտրոնում արդեն վարձակալվել է 330 քմ ընդհանուր մակերեսով 2-հարկանի տուն: Իր գործառնական հնարավորություններով խանութը կնմանվի երևանյանին:
Ամբողջ թափով ընթանում են Գյումրիում Ռուսական գրքի տան և Մոսկվայի կենտրոնում Հայկական գրքի տան բացման նախապատրաստական աշխատանքները: Ըստ ԱՊՀ երկրների երիտասարդական միության Վարչության խորհրդի նախագահ Անդրանիկ Նիկողոսյանը, բոլոր տները մեկ համակարգ են կազմում, որը ևս մեկ ամուր կապ կստեղծի Ռուսաստանի ու Հայաստանի եղբայրական ժողովրդների միջև:

Решением Совета правления Молодежного союза стран СНГ в городе Арташат Араратской области Республики Армения в скором будущем будет открыт очередной Дом русской книги. Для этого в самом центре Арташата уже арендовано 2-этажное здание общей площадью в 330 квадратных метров.
По функциональным возможностям арташатский Дом русской книги будет подобен своему ереванскому аналогу. Полным ходом идут подготовительные работы к открытию Дома русской книги в Гюмри и Дома армянской книги в самом центре Москвы, по адресу ул. Басманная 19. По словам председателя Совета правления Молодежного союза стран СНГ Андраника Никогосяна, все дома будут представлять единый комплекс, который еще одной крепкой нитью свяжет братские народы России и Армении.