Sotheby’s աճուրդի տանը օրերս վաճառված 17 դարի հայկական ավետարանը կապ չունի Հայ առաքելական եկեղեցու Սպահանի թեմի թանգարանում գողացված իրերի հետ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Սպահանի թեմի թեմական խորհրդի ատենապետ Նորայր Մինասյանը:
Իրանի հայկական «Արաքս» շաբաթաթերթը նշել էր, որ թեմը չի հրապարակել Վանքից անհետացած իրերի ցուցակը եւ հստակեցրել, արդյո՞ք այդ ձեռագիր ավետարանը պատկանում է վանքի թանգարանին թե ոչ: Այս տարի հունիսի 12-ին, Լոնդոնում երկու հայ փորձել են վաճառքի հանել Սպահանի Սբ. Ամենափրկիչ վանքի թանգարանից թալանված 14-րդ եւ 17-րդ դարերին պատկանող հայկական ազգային ժառանգության մասունքներ, որոնց գողության մասին թեմը լռել էր: Հոկտեմբերի 3-ին, Սպահանում, երեք կասկածյալներ ձերբակալվել էին, ոստիկանության կողմից առգրավվել էին մի շարք գողացված իրեր: Դրանից հետո դարձյալ թեմը չի ցանկանում հրապարակել գողացված իրերի ցուցակը:
«Արաքս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Մովսես Քեշիշյանը PanARMENIAN.Net ին հայտնեց, որ Սպահանի թեմը չի սիրում աշխատել թափանցիկ, և դա, ըստ նրա, պատասխաններից խուսափելու լավագույն տարբերակն է, քանի որ մեկ հարցին պատասխանելով, նրանց առաջ մի շարք նոր հարցեր կդրվեն:
Հիշեցնենք, որ օրերս Sotheby’s աճուրդի տանը 13.750 ֆունտ ստեռլինգով վաճառվել է 17 դարի հայկական անհայտ ծագման ձեռագիր ավետարան, որի վաճառողի և գնողի անունները չեն հրապարակվում:

14 Декабрь 2011 - 10:36 AMT
Епархия Исфахана не имеет никакого отношения к проданному с аукциона “Sotheby’s” армянскому манускрипту
На днях в известном аукционном доме “Sotheby’s” было продано армянское рукописное Евангелие 17 века. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил председатель Совета Епархии Исфахана Норайр Минасян.
Армянский еженедельник “Аракс”, который издается в Иране, отметил, что епархией не был опубликован список украденных из монастыря реликвий. Поэтому пока трудно сказать, принадлежал манускрипт музею монастыря или нет. 12 июня этого года два армянина пытались продать с аукциона в Лондоне экспонаты из музея монастыря Св. Всеспасителя в Исфахане, дотируемые 14 и 17 веком, которые являются частью армянского историко-культурного наследия. О краже этих экспонатов Епархия тогда так и не заявила. 3 октября в Исфахане были арестованы трое подозреваемых, полицией были конфискованы некоторые из украденных экспонатов. И даже после этого Епархия не собирается публиковать список украденных реликвий.
Главный редактор еженедельника “Аракс” Мовсес Кешишян рассказал корреспонденту PanARMENIAN.Net, что Епархия Исфахана не любит работать прозрачно, он считает, что это лучший способ избежать ответов на многочисленные возникающие вопросы.
На днях в известном аукционном доме “Sotheby’s” за 13 750 фунтов стерлингов было продано армянское рукописное Евангелие 17 века. Имена продавца и покупателя не разглашаются.