14 Դեկտեմբեր 2011 - 11:54 AMT
«HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի, ինչպես նաև WWF հայկական գրասենյակի և «Հայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի» ՀԿ աջակցությամբ նախաձեռնվել է «Հայ դեռահասները՝ հանուն էկոլոգիայի» ծրագիրը (ecoyouth.info): Երևանում դեկտեմբերի 14-ին կայացել է ծրագրի շրջանակներում հայտարարված էկոլոգիական թեմայով Էսսեների մրցույթի մասնակիցների պաշտոնական պարգևատրումը: Վերջինիս մասնակցել են 108 աշակերտներ, որոնց աշխատանքներից ընտրվել են լավագույն 20-ը:
«Ուրախ եմ, որ HSBC, ներկայացված լինելով Հայաստանում, աջակցում է շրջակա միջավայրի պահպանությանը, քանի որ մենք ոչ միշտ ենք նրան արժանի ուշադրություն դարձնում: Հուսով եմ, որ մեր դեռահասները կդառնան բնության դեսպաններ: Մեր նպատակն է, որ երեխաները մտածեն նրա շուրջ, թե ինչ է պետք անել բնությունը պահպանելու համար»,- ասել է HSBC Բանկ Հայաստանի մարքեթինգի մենեջեր Մարիամ Ադամյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով աշակերտներին և ուսուցիչներին՝ ծրագրին մասնակցելու համար:
Իր հերթին WWF հայկական գրասենյակի ղեկավար Կարեն Մանվելյանը հավելել է, որ եթե մարդիկ շարունակեն վատնել բնական ռեսուրսներն այն ծավալով, որով այժմ սպառումը կատարվում է, ապա 50 տարի անց դրանք վերականգնելու համար 2 մոլորակների կարիք կզգացվի: «Այսօր մենք օգտագործում ենք 30%-ով ավելի շատ ռեսուրսներ, քան մեր մոլորակը կարող է վերականգնել»,- ընդգծել է նա:
Ծրագիրն անցկացվել է Հայաստանի 5 մարզերում՝ Շիրակում, Վայոց Ձորում, Լոռիում, Սյունիքում և Տավուշում, ինչպես նաև Երևանում: Դրան մասնակցել են մոտավորապես 207 աշակերտ և 59 ուսուցիչ՝ 35 միջնակարգ դպրոցներից: Ծրագրի շրջանակներում պատրաստվել և կիրառվել է »Մեկ մոլորակ, մեկ կենսակերպ» ուսումնական ձեռնարկը, որտեղ ներկայացված է սահմանափակ ռեսուրսների օգտագործման ռացիոնալ մոտեցումը:

14 Декабрь 2011 - 11:54 AMT
При финансовом содействии ЗАО «HSBC Банк Армения», а также с участием армянского офиса WWF, ОО «Армянские женщины во имя здоровья и здоровой окружающей среды» была инициирована программа «Армянские подростки во имя экологии» (ecoyouth.info). 14 декабря в Ереване состоялась церемония официального награждения участников объявленного в рамках программы конкурса эссе на экологическую тему, в котором приняло участие 108 учеников, из работ которых было отобрано 20 наилучших.
«Я рада, что HSBC, будучи представленным в Армении, оказывает содействие охране окружающей среды, поскольку мы не всегда уделяем ей должное внимание. Надеюсь, что наши подростки станут послами природы. Наша цель состоит в том, чтобы дети могли призадуматься о том, что надо делать, чтобы сохранять природу», – сказала менеджер по маркетингу HSBC Банка Армения Мариам Адамян, поблагодарив учеников и учителей за участие в программе.
В свою очередь, глава армянского офиса WWF Карен Манвелян добавил, что если люди будут продолжать расходовать природные ресурсы в том количестве, как это они делают сейчас, то через 50 лет понадобится две планеты, чтобы их восстановить. «Сегодня мы расходуем на 30% больше ресурсов, чем наша планета может восстановить», – подчеркнул он.
Программа проводилась в 5 областях Армении – Шираке, Вайоц Дзоре, Лори, Сюнике и Тавуше, а также Ереване, в ней приняло участие порядка 207 учеников и 59 учителей из 35 средних школ. По итогам программы была подготовлена и использована в качестве обучающего пособия брошюра «Одна планета: один образ жизни», где представлен подход рационального использования ограниченных ресурсов.