14 Դեկտեմբեր 2011 - 12:39 AMT
«Անցած տարին կորցրած հնարավորությունների տարի էր: Ընդ որում, բոլոր քաղաքական ուժերի համար՝ ինչպես ընդդիմության, այնպես էլ իշխանությունների համար»,- հայտարարել է «Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության մամլո քարտուղար Հովսեփ Խուրշուդյանը՝ «2011թ քաղաքական արդյունքների ամփոփում» քաղաքական քննարկման ընթացքում: Նրա խոսքով, ընդդիմությանը չհաջողվեց հասնել իշխանափոխության կամ հասարակական գիտակցության փոփոխության, իսկ իշխանություններին՝ հայտարարված բարեփոխումների իրականացմանը:
Խուրշուդյանը նաև հայտարարել է, որ 2011թ նաև բացահայտումների տարի էր՝ հիշեցնելով WikiLeaks-ի հրապարակումների մասին, ինչպես նաև «Ժառանգության» կողմից առաջարկված լյուստրացիայի մասին օրենքը: Նա նկատել է, որ զարմացած էր, որ օրենքը խստորեն քննադատվեց ոչ թե իշխանությունների, այլ հայ ընդդիմության որոշ ներկայացուցիչների կողմից:
«Իմ կարծիքով «Ժառանգության» համար կորած է ոչ միայն այս տարին, այլ նաև անցած չորսը»,- Խուրշուդյանին հակադարձել է իշխող ՀՀԿ անդամ, պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը: Նրա խոսքով, ինքը չի հիշում, որ մի շարք հասարակական քայլերից և մի քանի հասարակական բողոքներից բացի, «Ժառանգությունն» ինչ-որ էական ու կարևոր բան արած լինի:
Քննարկումը կազմակերպվել է Մամուլի ազգային ակումբի կողմից՝ ԱՄՆ ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի աջակցությամբ

“Прошедший год был годом потерянных возможностей. Причем для всех политических сил, как оппозиции, так и власти”, – заявил пресс-секретарь оппозиционной партии “Наследие” Овсеп Хуршудян на политическом обсуждении “Подведение политических итогов 2011 года”. По его словам, оппозиции не удалось добиться смены власти или изменения в сознании общества, а властям – осуществления заявленных реформ.
Хуршудян также заявил, что 2011 год был и годом открытий, напомнив о публикациях в WikiLeaks, а также предложенный “Наследием” закон о люстрации. Он заметил, что был удивлен, что закон подвергли резкой критике не власти, а некоторые представители армянской оппозиции.
“По моему мнению, для “Наследия” был потерян не только этот год, но и предыдущие четыре года”, – возразил Хуршудяну депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ованнес Саакян. По его словам, он не помнит, чтобы кроме ряда публичных мероприятий, а также участия в некоторых социальных протестах , “Наследие” сделало бы что-то существенное и значимое.
Обсуждение было организованно Национальным пресс-клубом при поддержке Института национальной демократии США (NDI).