14 Դեկտեմբեր 2011 - 12:41 AMT
Այս տարի հայերը ծրագրում են ամանորյա նվերների համար ծախսել միջինում 20-30 հազար դրամ ($80)՝ հաշվի առնելով, որ մեկ մարդու միջին աշխատավարձը 100 հազար դրամ է: Համաձայն PanARMENIAN.Net-ի անցկացրած հարցման տվյալների, չափահաս և բարձր տարիքի քաղաքացիների ուշադրության կենտրոնում այս տարի ձմեռային աքսեսուարներն են՝ գլխարկներ, շարֆեր և այլ պարագաներ: Սա խոսում է այն մասին, որ այս տարի՝ նախորդի համեմատ, ձմեռը Հայաստանում ավելի ցուրտ է:
Այնուամենայնիվ, ավանդական նվերների թվում են հուշանվերները, այդ թվում նաև տարվա խորհրդանիշը՝ վիշապը, շպարի պարագաները, օծանելիքը, ավելի հազվադեպ՝ տեխնիկա, էլեկտրական պարագաներ և այլն:
Հարցվածների ընդամենը մեկ տոկոսն է հայտարարել, որ երբեմն վերանվիրում են ստացված նվերները: Ի դեպ,կանայք դա տղամարդկանցից երկու անգամ ավելի հաճախ են անում, իսկ տարեցներն էլ ի համեմատ երիտասարդների են ավելի հաճախ այդպես վարվում:
Հատուկ ուշադրություն է հարկավոր դարձնել հատկապես հայ կանանց և աղջիկներին, ովքեր սիրում են իրենք իրենց նվեր մատուցել՝ գնելով գեղեցիկ զգեստ և բիժուտերիա: Նրանցից ետ չեն մնում նաև տղամարդիկ, ովքեր պարծենալու են իրենց նոր բլուզներով:
Հարցման արդյունքում, միջինում, յուրաքանչյուր հայ իր ծանոթներին ու հարազատներին 6-7 նվեր է մատուցում, իսկ ինքը ստանում է, միջինում, 4-5 նվեր:

14 Декабрь 2011 - 12:41 AMT
В этом году армяне планируют потратить на новогодние подарки в среднем 20-30 тыс. драмов ($80) из расчета на одного человека со средней зарплатой в 100 тыс. драмов. Согласно проведенному PanARMENIAN.Net опросу среди совершеннолетних граждан и старше, в этом году в центре внимания зимние аксессуары – шапки, шарфы и иные изделия. Это говорит о том, что в этом году по сравнению с прошлым зима в Армении выдалась холоднее.
Тем не менее, среди традиционных подарков – сувениры, в том числе и в виде символа года – дракона, парфюмерия, косметика, реже – техника, электроника и всевозможные гаджеты.
Лишь один процент опрошенных заявил, что иногда передаривает полученные подарки. Причем женщины делают это почти вдвое чаще мужчин, а люди старшего возраста— чаще, чем молодежь.
Особое внимание следует уделить армянским девушкам и женщинам, которые любят побаловать себя любимую и обязательно приобретут к новогодним праздникам красивое платье и бижутерию (это отдельные расходы). Не отстают от них и мужчины, которые будут щеголять в новых джемперах.
По результатам опроса, в среднем каждый армянин дарит подарок шести-семи своим близким и знакомым, а сам получает в среднем четыре-пять подарков.