14 Դեկտեմբեր 2011 - 12:49 AMT
Հանրապետական պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը մեկնաբանել է բանակին վերաբերող որոշ հասարակական կազմակերպությունների և իրավաբանների կողմից վերջին քննադատությունները: «Այո՛, իրոք, բանակում կան տագնապ առաջացնող որոշ երևույթներ, սակայն դա իրավունք չի տալիս, որ քաղաքական իրադարձությունների կիզակետում հայտնված այս կամ այն մարդիկ, կամ անհայտ ծագմամբ հասարակական կազմակերպությունները և կառույցները, որոնք ֆինանսավորվում են այլ տեղերից, քննադատեն և թուլացնեն այն»,-հայտարարել է նա «2011թ քաղաքական արդյունքների ամփոփում» քաղաքական քննարկման ընթացքում:
«Բանակը մեր անկախ պետության նվաճումն է: Այն իրականում տարածաշրջանում ամենաամուրն ու մարտունակն է: Ըստ իս, բանակն այն տեղը չէ, որտեղ կարելի է չափել ուժերը կամ սկսել որոշակի գործընթացներ»,- ընդգծել է Սահակյանը:
Նրա խոսքով, բանակի քննադատությունը չպետք է հնչի հանուն էժանագին շահերի, այլ պետք է լինի մտահոգված մարդու, քաղաքական կամ հասարակական կազմակերպության խոսք, որն ուղղված է բացասական երևույթներն արմատախիլ անելուն: Քննարկումը կազմակերպել էր Մամուլի ազգային ակումբը՝ ԱՄՆ ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի աջակցությամբ:

Депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ованнес Саакян прокомментировал последние нападки на армию со стороны некоторых общественных организаций и правозащитников. “Да, действительно, в армии есть некоторые тревожные явления, но это не дает права, чтобы те или иные люди, оказавшиеся в пучине политических событий, или неизвестные своим происхождением люди, те общественные структуры, или структуры, причисляющие себя к ним, которые финансируются из других мест, могли ее критиковать и этим ослаблять”, – заявил он на политическом обсуждении “Подведение политических итогов 2011 года”.
“Армия является достижением нашего независимого государства. Мы действительно имеем самую крепкую и боеспособную армию в регионе… По моему мнению, армия не является тем местом, где нужно мериться силами или начинать определенные процессы”, – отметил Саакян.
По его словам, критика армии должна звучать не ради дешевых дивидендов, а должна быть словом озабоченного человека, политической или общественной организации, направленным на искоренение этих порочных явлений. Обсуждение было организованно Национальным пресс-клубом при поддержке Института национальной демократии США (NDI).