14 Դեկտեմբեր 2011 - 13:49 AMT
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան) ֆինանսական լուրջ խնդիրների արջև է կանգնած: Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարի խոսքով ՀՊՖՆ-ի երաժիշտները Հայաստանի մշակութային հաստատությունների մեջ ամենաբարձր վարձատրվողն են, սակայն դա նույնպես բավական ցածր գումար է: Այսօր նվագախմբում նվագում են 118 երաժիշտ, իսկ բյուջեն 1 միլիոն դոլարի չի հասնում:
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) այլևս չի ֆինանսավորելու նվագախմբին, քանի որ, ըստ պայմանագրի, ֆինանսավորումը աստիճանաբար փոքրանալով սպառվում է 2012-ին: Մաեստրոն նշեց, որ այժմ փնտրվում են հովանավորներ, դիմել է մի շարք մարմինների` ֆինանսական խնդիրները լուծելու համար:
Ֆինանսական խնդիրների պատճառով տեղի է ունենում նաև երաժիշտների արտահոսք: Նվագախմբից միայն մոտակա 2 ամսվա ընթացքում10 երաժիշտ, ամենայն հավանականությամբ կլքեն Հայաստանը: Թոփչյանն այդ ամենի կանխումը տեսնում է ֆինանսավորման մեջ:

14 Декабрь 2011 - 13:49 AMT
В будущем году Всеобщий армянский благотворительный союз не будет финансировать главный оркестр Армении
У Государственного филармонического оркестра Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян) возникли серьезные финансовые проблемы. По словам художественного руководителя оркестра, музыканты филармонического – самые высокооплачиваемые из всех культурных заведений Армении. В настоящее время в оркестре играет 118 музыкантов, а бюджет не дотягивает и до 1 миллиона.
Всеобщий армянский благотворительный союз (ВАБС) отныне не будет финансировать оркестр, поскольку, согласно договору, финансирование должно закончиться к 2012 году. Маэстро отметил, что пока они ищут спонсоров, обращались в разные инстанции для решения своих финансовых проблем.
По причине финансовых затруднений музыканты покидают оркестр и страну. Только в течение ближайших двух месяцев оркестр намерены покинуть 10 музыкантов. По мнению Топчяна, предотвратить данный процесс можно только при должном финансировании.