Դեկտեմբերի 16-ին Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի երիտասարդական կենտրոնում տեղի կունենա «Եվրասիա» համագործակցություն հիմնադրամի և «Երևանի Երիտասարդական բանկի» աջակցությամբ իրականացվող, «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ-ի «Մշակութային խճանկար» ծրագիրը:
Միջոցառմանը ներկա կգտնվեն Հայաստանի ազգային փոքրամասնությունների երիտասարդ ներկայացուցիչները, ովքեր կներկայացնեն իրենց պատմությունը, մշակութային ժառանգությունը, երգն ու պարը, ազգային կերակրատեսակները: Լուսանկարչական ցուցահանդեսի միջոցով ներկաները կծանոթանան համայնքներին:
«Մշակութային խճանկար» ծրագիրը նպատակ ունի ցուցահանդեսների, մշակութային միջոցառումների միջոցով հայ երիտասարդներին ծանոթացնել Հայաստանում ապրող ազգային փոքրամասնությունների մշակույթին և ավանդույթներին: Ծրագիրը հայ երիտասարդների շրջանում խթանում է եվրոպական երիտասարդական արժեքները և ներկայացնում Հայաստանի մշակութային բազմազանությունը:
Դեկտեմբերի 17-ին «Մշակութային խճանկար» ծրագիրը կհյուրընկալվի Վանաձորում, դեկտեմբերի 18-ին Գյումրիում: Նյութերը կմշակվեն և կտեղադրվեն «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ-ի էլեկտրոնային ռեսուրսներում, ինչի շնորհիվ միջոցառմանը մասնակից կդառնան ավելի քան 10000 երիտասարդներ: Պատրաստվում է նաև հաղորդում ծրագրի մասին, որն էլ կտեղադրվի ՀԿ-ի եվրոպական գործընկերների կայքերում:

16 декабря в центре Молодежного фонда Армении начнет свою работу программа ОО “Передовая армянская молодежь” – “Культурная мозаика”, которая реализуется при содействии Фонда сотрудничества “Евразия” и “Молодежного банка Еревана”.
На мероприятии будут присутствовать молодые представители национальных меньшинств Армении, которые расскажут о своей истории, культурном наследии, представят народные песни и танцы, а также национальную кухню. На фотовыставке присутствующие смогут познакомиться с общинами Армении.
Цель программы “Культурная мозаика” – познакомить армянскую молодежь посредством выставок, культурных мероприятий с культурой и традициями национальных меньшинств, проживающих на территории Армении. Программа поможет лучше узнать систему ценностей европейской молодежи, а также представить культурное разнообразие Армении.
17 декабря программа “Культурная мозаика” будет реализована в Ванадзоре, 18 декабря – в Гюмри. Материалы будут разработаны и размещены на электронном адресе ОО “Передовая армянская молодежь”, благодаря чему участниками мероприятия могут стать более 10 000 человек. Также готовится передача о данной программе, которая будет размещена на сайтах европейских партнеров общественной организации.