«Ինձ հետ կատարվածը ազդանշան է հանդիսանում ինչպես Հայաստանի ժողովրդի, այնպես էլ սփյուռքի համար»,-Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Նարեկացի» արվեստի միության հիմնադիր Նարեկ Հարթունյանը՝ մեկնաբանելով իր ձերբակալությունը և առանձնակի խոշոր չափերով հարկեր չմուծելու մեջ մեղադրանքները:
Նարեկ Հարթունյանի ընտանիքին պատկանող «GH Storage Enterprise» ընկերությունում անցկացված ստուգումների արդյունքում Հայաստանի ՊԵԿ-ը ՝ 111 մլն դրամի տեսքով հարկային պարտականությունների թերացում էր հայտնաբերել: «GH Storage Enterprise» ընկերությունը Վարչական դատարանում բողոքարկել է ստուգման արդյունքները, սակայն Ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ չսպասելով Վարչական դատարանի որոշմանը, դեկտեմբերի 10-ին որոշում էր կայացրել Նարեգ Հարթունյանի, ընկերության փոխտնօրեն Անի Մնացականյանի և հաշվապահ Արթուր Գալստյանի՝ երկու ամսով ազատազրկման վերաբերյալ:
Դեկտեմբերի 13-ին «Նարեկացի» Արվեստի միության հիմնադիրն ազատ է արձակվել: Ռաֆիկ Մկրտչյանի որոշմամբ, որը վարում էր Հարթունյանի գործը, որպես խափանման միջոց կիրառված ձերբակալությունը հանվել է:
Հարթունյանը հայտարարել է, որ եթե դատարանի մեղադրանքը հիմնավորվի, ապա «մենք ուրախությամբ կվճարենք, սակայն մենք ցանկանում ենք, որ դա արդար լինի»: Սակայն Հարթունյանի կարծիքով, իրեն ներկայացված մեղադրանքները ոչ մի հիմք չունեն և այդ ամենն արվում է «որոշ մարդկանց ագահության պատճառով, ովքեր ցանկանում են ավելի շատ գումար վաստակել»: Ընդ որում, Նարեկ Հարթունյանն անուններ չի նշել:
Անդրադառնալով նրան՝ արդյոք մտադիր չէ պատահածից հետո մեկնել Հայաստանից՝ Նարեկ Հարթունյանն ասել է, որ ինքը երբեք չի հիասթափվի իր հայրենիքից և չի լքի այն:
Հարթունյանի փաստաբանները ևս վստահություն հայտնեցին, որ ներկայացված մեղադրանքները, ամենայն հավանականությամբ, կապված են Հարթունյանի ընտանիքի գործարարության հետ, որի միջոցով փորձում են նրանց վրա ճնշում գործադրել: Հարթունյանի փաստաբան Անի Թորոսյանն ընդգծել է, որ իր պաշտպանյալը երբևէ չի խուսափել հարկերի վճարումից: «Հետաքննությունն առայժմ շարունակվում է և մենք հուսով ենք, որ դատարանն արդար որոշում կկայացնի»,-ասել է նա:

15 Декабрь 2011 - 09:17 AMT
Нарек Арутюнян: Если суд докажет справедливость своих обвинений, мы с радостью заплатим указанную сумму
“Произошедшее со мной является сигналом как для армянского народа, так и для Диаспоры”, – на пресс-конференции в Ереване заявил учредитель Союза искусств «Нарекаци» Нарек Арутюнян, комментируя свой арест и предъявление обвинений в уклонении от уплаты налогов в особо крупных размерах.
Комитет государственных доходов Армении в результате проверок, проведенных в компании «GH Storage Enterprise», принадлежащей семье Нарека Арутюняна, обнаружил невыполненные налоговые обязательства в размере 111 млн драмов. Компания «GH Storage Enterprise» опротестовала в Административном суде результаты проверки, но Суд общей юрисдикции, не дожидаясь решения Административного суда, 10 декабря вынес решение об аресте на два месяца Нарека Арутюняна, а также заместителя директора компании Ани Мнацаканян и бухгалтера Артура Галстяна.
13 декабря учредитель союза искусств «Нарекаци» был освобожден. Решением Рафика Мкртчяна, который вел дело Нарека Арутюняна, отменена мера пресечения в виде ареста.
Арутюнян заявил, что если обвинения суда будут иметь основания, «то мы с радостью заплатим, однако мы хотим, чтобы это было справедливо». Однако, по мнению Арутюняна, предъявленные ему обвинения не имеют каких-либо оснований, и все это делается “из-за жадности определенных людей, которые хотят заработать побольше денег”. При этом Нарек Арутюнян не назвал каких-либо имен.
Касаясь того, намерен ли он после случившегося покинуть Армению, Нарек Арутюнян сказал, что он никогда не разочаруется в своей родине и не покинет ее.
Адвокаты Арутюняна также выразили уверенность, что предъявленные обвинения, скорее всего, связаны с бизнесом семьи Арутюнянов, посредством этого предпринимается попытка на них надавить. Адвокат Арутюняна Ани Торосян отметила, что ее подзащитный никогда не избегал уплаты налогов. «Расследование пока продолжается, и мы надеемся на справедливое решение суда», – сказала она.