«Ռազմական համագործակցությունը Թուրքիայի հետ նորություն չէ, Վրաստանն այն դիտարկում է որպես մերձեցում ՆԱՏՕ-ի հետ»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը: Այդ մասին նա հայտարարել է՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի կողմից 1,7 մլն դոլարի սպառազինության անհատույց տրամադրումը Վրաստանին:
Հովհաննիսյանը նշեց նաև, որ ՆԱՏՕ-ում ընդունված կարգ է, երբ անդամության թեկնածուն համագործակցում է դաշինքի անդամ մերձակա երկրի հետ: «Սակայն, ակնհայտ է, որ Վրաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունը վերածվում է դեպի Վրաստան թուրքական էքսպանսիայի»,-նշել է նա:
Փորձագետը նշել է նաև, որ ճիշտ չի համարում Վրաստանի կողմից Թուրքիայի ընտրությունը որպես օժանդակող երկիր ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխանելու գործում: Ըստ նրա, Թուրքիան դաշինքի առաջատարներից չէ և ինքը ևս ստիպված է աշխատել ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխանելու ուղղությամբ:

15 Декабрь 2011 - 11:23 AMT
“Военное сотрудничество с Турцией не ново, и оно рассматривается Грузией как сближение с НАТО”,-заявил на пресс-конференции в Ереване военный эксперт Арцрун Ованнисян. Об этом он заявил комментируя недавнюю безвозмездную передачу Турцией Грузии вооружений на $ 1,7 млн.
Ованнисян отметил, что в НАТО принята практика, когда кандидат на вступление в альянс тесно сотрудничает с ближайшей страной-участницей блока. “Однако очевидно, что сотрудничество Грузия-НАТО превращается в буквальном смысле в турецкую экспансию в Грузию”,- заметил он.
Эксперт также отметил, что не считает правильным выбор Грузией Турции в качестве страны-помощника в переходе на стандарты НАТО. По его словам, Турция не является “локомотивом” альянса, она сама вынуждена работать над тем, чтобы соответствовать стандартам НАТО.