16 Դեկտեմբեր 2011 - 09:53 AMT
Դեկտեմբերի 19-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի է ունենալու «Բաբաջանյան ֆեստ» փառատոնի փակման` գալա համերգը: Համերգում հնչելու են Առնո Բաբաջանյանի սիրված և ճանաչված երգերը`Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան) և հայկական էստրադայի երգիչ- երգչուհիների մատուցմամբ:
Սմբատյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ նվագախումբը նման նախագիծ իրականացնում է առաջին անգամ: Համերգի մասնակից, երգիչ Հայկոն էլ իր հերթին ավելացրեց, որ յուրաքանչյուր երգիչ ցանկանում է երգել նվագախմբի հետ, իսկ սպասվելիք համերգը հիանալի հնարավորություն կտա ներկայացնելու իրական էստրադային երգերը: Համերգին մասնակցելու են Հայկոն, Մհերը, Էմմին, Սիրուշոն, Էրիկը, Անդրեն, Անահիտ Սիմոնյանը, Սոֆի Մխեյանը, Մարատ Հայրապետյանը: Համերգին մասնակցելու է նաև բարիտոն, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Գևորգ Հակոբյանը:
Համերգի համար հատուկ գրվել են նոր պարտիտուրաներ:
Նոյեմբերի 21-ից դեկտեմբերի 19-ը Երևանում անցկացվում է «Բաբաջանյան ֆեստ» Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնը` նվիրված հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Առնո Բաբաջանյանի 90 – ամյակին: Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:
«Բաբաջանյան ֆեստ»-ի կազմակերպիչներն են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Հայաստանի կոմպոզիտորների ու երաժշտագետների միությունը և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը:

19 декабря в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится Гала-концерт, которым завершится фестиваль “Бабаджанян-ФЕСТ”. В концерте прозвучат известные и полюбившиеся песни Арно Бабаджаняна в совместном исполнении Государственного молодежного оркестра Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян) и армянских эстрадных певцов.
Во время пресс-конференции Смбатян отметил, что оркестр впервые реализует подобный проект. Участник концерта – певец Айко, в свою очередь, добавил, что любой певец мечтает петь в сопровождении этого оркестра, а концерт даст замечательную возможность представить настоящую армянскую эстрадную песню. В концерте также примут участие Мгер, Эмми, Сирушо, Эрик, Андре, Анаит Симонян, Софи Мхеян, Марат Айрапетян. Также в концерте выступит оперный певец, баритон Геворк Акопян.
Специально для этого концерта были написаны новые партитуры.
С 21 ноября по 19 декабря в Ереване проходит Фестиваль армянского композиторского искусства “Бабаджанян-ФЕСТ”, посвященный 90-летию великого армянского композитора Арно Бабаджаняна. Фестиваль пройдет под патронажем президента РА Сержа Саргсяна.
Организаторы фестиваля – Министерство культуры РА, Союз композиторов и музыкантов Армении и Государственный молодежный оркестр Армении.
Концерты фестиваля пройдут 11 декабря в концертном зале им. Арно Бабаджаняна, а 15 и 19 декабря в 19:00 часов – в концертном зале им. Арама Хачатуряна.