16 Դեկտեմբեր 2011 - 10:40 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը շարունակվելու է խաղաղ հունով: Նման կարծիք դեկտեմբերի 16 Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում է հայտնել պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Սակայն դրա հետ մեկտեղ պատգամավորը կոչ է արել Հայաստանի իշխանություններին զգոն լինել, քանի որ «Ադրբեջանը ժամանակ առ ժամանակ փորձում է ցույց տալ, որ հակամարտությունը սառեցված չէ՝ շփման գծում սադրիչ գործողություններ իրականացնելով»:
«Հայկական կողմի պատասխանը սադրանքներին պետք է այնպիսին լինի , որ Բաքուն հերթական սադրանքից առաջ 7 անգամ չափի, նախքան կոնֆլիկտային իրավիճակը կրկին էսկալացիայի ենթարկելը»,-ընդգծել է Մինասյանը:
Մինասյանը նաև նկատել է, որ Ադրբեջանին ավելի ձեռնտու է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավոման գործընթացում status quo պահպանումը, քան հակամարտության զարգացումը «Գործընթացի զարգացման դեպքում Ադրբեջանը ստիպված կլինի ընդհարվել իրականության հետ, որը հայտնի չէ Ադրբեջանի բնակչության մեծ մասին, իսկ դա իհարկե ձեռնտու չէ Ալիևի ռեժիմին, ով այսքան տարիների ընթացքում ազգին չիմացության մեջ է պահում»,-ասել է պատգամավորը:

Процесс урегулирования карабахского конфликта будет продолжаться в мирном русле. Такое мнение на пресс-конференции в Ереване выразил депутат, глава экономической комиссии Национального Собрания РА Гагик Минасян.
Однако вместе с тем депутат призвал армянские власти быть бдительными, поскольку “Азербайджан время от времени пытается показать, что конфликт не является замороженным, организовывая провокации на линии соприкосновения”.
“Ответ армянской стороны на провокации должен быть таков, чтобы перед очередной провокацией Баку 7 раз отмерил, прежде чем опять эскалировать конфликтную ситуацию”, – подчеркнул Минасян.
Минасян также заметил, что Азербайджану больше на руку сохранение status quo в процессе урегулирования конфликта, чем его развитие: “В случае развития процесса Азербайджану придется столкнуться с реалиями, которые неизвестны большей части населения Азербайджана, а это конечно невыгодно режиму Алиева, который на протяжении стольких лет держит народ в неведении”.