2012 թ-ի հունվարի 26-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը Երևանում ելույթ է ունենալու հայտնի ջութակահար Ռոման Սիմովիչի հետ: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը: Նա նաև ասաց, որ համերգի ընթացքում Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացվելու է ավստրիացի կոմպոզիտոր Էրիխ Վոլֆգանգ Կորնգոլդի ջութակի կոնցերտը:
Ռոման Սիմովիչը Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի կոնցերտմեյստերն է: Նա համարվում է ժամանակի ամենավիրտուոզ ջութակահարներից մեկը, ով հիանալի կերպով զգում է երաժշտությունը: Ելույթ է ունենում աշխարհի ամենահայտնի բեմերում և նվագախմբերի հետ, հաղթել բազմաթիվ մրցույթներում: Նրան տարբեր լրատվամիջոցները կնքել են տարբեր մականուններով, որոնք ներկայացնում են Սիմովիչ անհատին և երաժիշտին:

26 января 2012 года Государственный молодежный оркестр Армении выступит в Ереване со всемирно известным скрипачом Романом Симовичем. Об этом сказал во время пресс-конференции художественный руководитель и главный дирижер оркестра Сергей Смбатян. Он также сказал, что в ходе концерта в Армении впервые будет представлен Концерт для скрипки австрийского композитора Эриха Вольфганга Корнгольда.
Роман Симович является концертмейстером Лондонского симфонического оркестра. Он считается одним из лучших современных скрипачей-виртуозов. Скрипач обладает удивительным пониманием и восприятием музыки. Он выступал со многими знаменитыми оркестрами на известных концертных площадках мира.